“The Washington Post”: Për shqiptarët nuk është vetëm një shqiponjë, ja çfarë fshihet pas këtij gjesti

Shqiponja e Xhakës dhe Shaqirit në ndeshjen e luajtur mes Zvicrës dhe Serbisë është diskutuar shumë dhe ka marrë vëmëndjen e mediave botërore.

The Washington Post, i ka dedikuar një artikull gjestit që ka krijuar kaq shumë polemika duke e nisur shpjegimin me luftën midis Serbisë dhe shqiptarëve të Kosovës.

“Serbët dhe shqiptarët kanë një marrëdhënie të komplikuar dhe një histori të gjatë konflikti – veçanërisht mbi Kosovën, të cilën serbët e konsiderojnë si djepin e civilizimit serb.

Politikani serb Sllobodan Millosheviç e nisi karrierën e tij përmes një platforme nacionaliste që instrumentizoi mitologjinë e betejës për t’i hequr Kosovës statusin autonom.

Pas shpërbërjes së Jugosllavisë, viktima u shënuan nga të dyja palët gjatë viteve 2000. Serbia ende nuk e njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës”, shkruan ‘The Washington Post’.

Më pas në artikull shpjegohet se shqiponja nuk është parë kurrë si një simbol agresiv ose i dhunshëm. Ajo nuk simbolizon nacionalizmin radikal dhe nocionet e Shqipërisë më të madhe por ajo përmbledh flamurin dhe identitetin kombëtar pasi edhe Shqipëria quhet ndryshe “toka e shqiponjave”.

“Duke pasur parasysh përbërjen demografike të shumëfishtë të vendit, jo shumë simbole të tjera mund të shërbenin si unifikues të markave të identitetit.

Shqiptarët shqiponjën tregojnë krenari, heroizëm, forcë dhe, në fund të fundit, aftësinë e tyre si popull për t’u mbijetuar fatkeqësive historike – të cilat kanë qenë jo pak.

Ndryshimet politike kanë kërkuar ta përshtasin shqiponjën, zakonisht duke e ndërthurur me elementë të tjerë. Kur Italia pushtoi Shqipërinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, regjimi i Benito Mussolini vendosi një kurorë, më pas regjimi komunist një yll.

Por sërish këto ‘shtesa’ kanë rënë dhe për shqiptarët e larguar jashtë vendit , si Xhaka dhe Shaqiri, shqiponja shpesh mbetet e vetmja gjurmë e dukshme e identitetit të tyre shqiptar”, shkruan “The Washington Post”.

Për gjestin dy futbollistët me origjinë shqiptare dhe kapiteni i Zvicrës Stephan Lichtsteiner u dënuan me nga $10,000 gjobë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “The Washington Post”: Për shqiptarët nuk është vetëm një shqiponjë, ja çfarë fshihet pas këtij gjesti
“The Washington Post”: Për shqiptarët nuk është vetëm një shqiponjë, ja çfarë fshihet pas këtij gjesti
https://4.bp.blogspot.com/-yobt5Em4kaE/XAbQ2EhWOPI/AAAAAAAAb3Y/rGLi7yj4ZJIrN8OL71yKZ6-u3HHaMsfKQCLcBGAs/s640/Screenshot_14-5.png
https://4.bp.blogspot.com/-yobt5Em4kaE/XAbQ2EhWOPI/AAAAAAAAb3Y/rGLi7yj4ZJIrN8OL71yKZ6-u3HHaMsfKQCLcBGAs/s72-c/Screenshot_14-5.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/the-washington-post-per-shqiptaret-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/the-washington-post-per-shqiptaret-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy