Ujëvara e Hinkës, bukuri natyrore në zemër të Myzeqesë

Ujëvara e Hinkës, një kryevepër e natyrës, që ndodhet në kodrat e Peshtanit në Fier, është kthyer në një destinacion të vërtetë turistik.

Kjo ujëvarë ka qenë një vend çlodhjeje dhe pelegrinazhi për banorët e Peshtanit, Levanit etj., që e kanë shfrytëzuar atë për piknik familjar fundjavave, më së shumti për festat e pranverës dhe 1 Majit.

Kryetari i bashkisë së Fierit, Armando Subashi sjell bukuritë natyrore të zonës, duke shpjeguar se ujëvara është vetëm pak km larg qendrës së qytetit të Fierit. “Një bukuri natyrore që shumëkush mund edhe të mos e ketë dëgjuar, por ata që e kanë vizituar kanë mbetur të mrekulluar”, – shprehet Subashi.

Ujëvara e Hinkës gjendet në zonën kodrinore juglindore të qytetit të Fierit, e fshehur përfund vargut të kodrave të Peshtanit. Ajo është rreth 20 metra e lartë dhe ujërat që rrjedhin në shtratin e saj vijnë nga burimet përreth. Ujërat e këtij përroi derdhen në Frakull të Madhe dhe më tej në lumin Vjosë.

Si të shkosh në Ujëvarën e Hinkës? Për të shkuar aty, duhet të ndjekësh itenerarin e rrugës së Vlorës, qafën e Koshovicës, duke devijuar në perëndim te kodrina e Peshtanit. Është vetëm 7 km nga qyteti i Fierit.

Fillimisht shkon në Peshtan të Vogël, ngjitesh tek Guri i Gjatë dhe zbret poshtë Përroit të Orizit, i cili lidhet me përroin më të madh, atë të Palcit. Ujëvara e Hinkës është pikërisht në vendin ku bashkohen këta dy përrenj.

Rruga tjetër që të çon në këtë Ujëvarë është ajo që shkon nga lagjja e Cervanakëve, në Peshtan të Madh, e cila zbret drejt deri në përrua duke kaluar më parë një malore pak të vështirë.

Qetësia e liqenit të vogël, pyjet me pisha të egra dhe më tej ujëvara e Hinkës, janë një vend ideal për një shëtitje alpine, apo një fundjavë ndryshe./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ujëvara e Hinkës, bukuri natyrore në zemër të Myzeqesë
Ujëvara e Hinkës, bukuri natyrore në zemër të Myzeqesë
https://3.bp.blogspot.com/-eod8pEC__x4/XB5xCx3uKcI/AAAAAAAAc44/K6F-N6kwG7obLSV8oBq2qxLcb0FZOSU1ACLcBGAs/s640/ujevara-696x464.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-eod8pEC__x4/XB5xCx3uKcI/AAAAAAAAc44/K6F-N6kwG7obLSV8oBq2qxLcb0FZOSU1ACLcBGAs/s72-c/ujevara-696x464.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ujevara-e-hinkes-bukuri-natyrore-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ujevara-e-hinkes-bukuri-natyrore-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy