Ushtria e Kosovës alarmon Vuçiçin, kërkon ndihmën e Rusisë dhe Kinës

Russia's President Vladimir Putin (R) invites for talks Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic (L) during their meeting in the Novo-Ogaryovo residence, outside Moscow, on July 8, 2014. Russia and Serbia are ready to start procedures of signing an agreement on the South Stream gas pipeline in the next few days, the Itar-TASS news agency quoted Russia's Prime Minister Dmitry Medvedev as saying yesterday after his talks with Vucic. The 16-billion-euro ($21.8 billion) South Stream pipeline would stretch nearly 2,500 kilometres (1,500 miles) from Russia under the Black Sea to Bulgaria, Serbia, Hungary and Slovenia before reaching a terminal in Italy. It is an attempt to reduce Moscow's reliance on Ukraine as a transit country for its natural gas following disputes with Kiev in 2006 and 2009 that led to interruptions of gas supplies to Europe. AFP PHOTO / POOL/ MAXIM SHIPENKOV (Photo credit should read MAXIM SHIPENKOV/AFP/Getty Images)
Serbia po kërkon mbështetjen e Rusisë dhe të Kinës për të kundërshtuar formimin e ushtrisë së Kosovës, duke paralajmëruar se kjo mund të çojë në përplasje të re në Ballkan.

Më 14 dhjetor parlamenti i Kosovës do të votojë për transforimin e Forcës së Sigurisë në ushtri të vërtetë.

Serbia proteston kundër dhe kërcënon me masa ndaj Kosovës e cila shpalli pavarësinë në 2008. Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina nuk e njohin Kosovën.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është takuar me ambasadorët rus dhe kinezë në Beograd të martën (4 dhjetor) dhe u ka komunikuar se ‘provokimet e vazhdueshme” nga Kosova mund ta lënë Serbinë pa zgjidhje vetëm atë të “të mbrojtjes” së minoritetit serb në Kosovë

Vuçiç tha se plani i Kosovës për të formuar një ushtri rrezikon paqen dhe stabilitetin në rajon, shkruan AP./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ushtria e Kosovës alarmon Vuçiçin, kërkon ndihmën e Rusisë dhe Kinës
Ushtria e Kosovës alarmon Vuçiçin, kërkon ndihmën e Rusisë dhe Kinës
https://1.bp.blogspot.com/-x44vjsZ-yjw/XAbcq_HanmI/AAAAAAAAb54/_VfJni31Xl4UXiKfX-jThFkWy1bNfWGuQCLcBGAs/s640/putin_vucic.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-x44vjsZ-yjw/XAbcq_HanmI/AAAAAAAAb54/_VfJni31Xl4UXiKfX-jThFkWy1bNfWGuQCLcBGAs/s72-c/putin_vucic.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ushtria-e-kosoves-alarmon-vucicin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ushtria-e-kosoves-alarmon-vucicin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy