“Viktimë e SHBA-ve dhe Izraelit”, Teherani reagon pas dëbimit të diplomatëve nga Shqipëria

Teherani zyrtar ka reaguar pas dëbimit të diplomatëve iranianë nga Shqipëria.

Zëdhënësi i Ministrisë iraniane të Punëve të Jashtme, Bahram Qasemi, tha se Shqipëria e ka marrë këtë “masë të padëshiruar” në linjë me skenarin amerikan, izraelit dhe të disa vendeve të tjera për të dëmtuar marrëdhëniet e Iranit me Europën.

Në një prononcim për agjencinë iraniane të lajmeve “IRNA”, Qasemi kujtoi se Irani gjithmonë ka gëzuar “marrëdhënie të përzemërta” me Shqipërinë dhe ka respektuar të gjitha rregullat e këtij vendi evropian, bazuar në principet e politikës së jashtme të Republikës Islamike të Iranit.

Duke marrë parasysh faktet se SHBA ishte shteti i parë që reagoi pas dëbimit dhe komentet e Shqipërisë se kjo masë ishte ndërmarrë në bashkëpunim me shërbimet e sigurisë të vendeve të tjera, sipas Qasemit provojnë se pas qëndron Uashingtoni dhe Tel Avivi.

Agjencia zyrtare e lajmeve IRNA citoi zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme Bahram Ghasemi të thoshte se “Shqipëria është bërë një viktimë e paqëllimtë e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe disa grupeve terroriste. Shqipëria nuk duhet të lejojë diktimin e marrëdhënieve tona”.

Të mërkurën, Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njoftoi dëbimin nga Shqipëria të Ambasadorit të Iranit në Tiranë, Golamhosein Mohamadnia dhe një tjetër diplomati, pas dyshimeve se ishin të përfshirë në planifikimin e një sulmi terrorist në vendin tonë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Viktimë e SHBA-ve dhe Izraelit”, Teherani reagon pas dëbimit të diplomatëve nga Shqipëria
“Viktimë e SHBA-ve dhe Izraelit”, Teherani reagon pas dëbimit të diplomatëve nga Shqipëria
https://1.bp.blogspot.com/-xwjW27IPgms/XBvEwQUJbXI/AAAAAAAActo/9tf100mvvEA5jNmpwfxegWX05-vCC4wqwCLcBGAs/s640/rama-iraniani_1545307795-387830-640x350.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xwjW27IPgms/XBvEwQUJbXI/AAAAAAAActo/9tf100mvvEA5jNmpwfxegWX05-vCC4wqwCLcBGAs/s72-c/rama-iraniani_1545307795-387830-640x350.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/viktime-e-shba-ve-dhe-izraelit-teherani.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/viktime-e-shba-ve-dhe-izraelit-teherani.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy