Vrasja e shqiptarit, deputetja greke: Sa emigrantë do vajtojmë si viktima të racizmit?

Vrasja e shqiptarit në Korfuz nga një shtetas grek, i cili thuhet se është pjesë e ekstremistëve të Agimit të Artë, ka sjellë një sërë reagimesh.

Në vazhdën e tyre është edhe ai i deputetes së SYRIZA në Korfuz, Fotini Vaki, e cila shprehet kundër të vrasjeve për shkak të nacionalizmit grek, ndërsa ka mbajtur qëndrim të fortë.

Me fjalë mjaft prekëse, deputetja greke shprehet:

“Sa emigrantë të tjerë do të vajtojmë si viktima të racizmit që fillon nga “pastërtia e racës greke”?

Sa ‘tregti e patriotizmit’ nevojitet ende, që pasardhësit ideologjike të kryqit nazist (Svastika) që dërrmoi vendin, të armatosin një dorë për të vrarë një viktimë të pafajshme?

Për sa slogane si ‘demokracia tradhtoi Maqedoninë’, për sa helm nacionalist për studentët, për sa përdhosje të monumenteve dhe vendeve të kujtesës, për sa klithma të paqarta, për sa linçime të turmave të irrituara, kemi nevojë për të thyer vezën e gjarpërit?

Sa përdhosje të historisë rreth një thike në zemër të të ‘huajit’, të ‘shqiptarit’, të ‘jevgut-shkupianit’ dhe të ‘kundërshtuesve’?

Tani ishte radha e Petrit Zifle, “z. Petros”, punëtor shqiptar i tokës.

Në Korfuz, ku idetë e iluminizmit, demokracisë dhe të majtës gjenin gjithmonë hapësirë pjellore, nuk ka vend për fashizmin”.

Me të njëjtën forcë e dënon edhe partia e saj SYRIZA vrasjen e shqiptarit, ndërsa kërkon luftë të vazhdueshme e të fortë kundër racizmit.

“Vrasja brutale në Lefkimi të Korfuzit e punëtorit 63-vjeçar Petrit Zifle ishte një krim racist nga një anëtar i Agimit të Artë, rast për të cilin duhet të jepet menjëherë drejtësi.

Konfirmohet në mënyrën më tragjike, edhe një herë, se organizata kriminale mbjell urrejtje, duke armatosur dorën e njerëzve kundër njerëzve.

Ky rast na kujton, megjithatë, përgjegjësinë e të gjithëve ne për të forcuar luftën kundër racizmit dhe nacionalizmit dhe atyre që kultivojnë intolerancën në shoqërinë greke.

Dhe sigurisht dënimi i urrejtjes raciste dhe nacionaliste nuk duhet të bëhet me gjysmë fjalë dhe pas ngjarjeve, por të shoqërohet me luftë të vazhdueshme dhe të përditshme kundër manifestimeve të saj”, – shkruhet në njoftimin e fundit të SYRIZA./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vrasja e shqiptarit, deputetja greke: Sa emigrantë do vajtojmë si viktima të racizmit?
Vrasja e shqiptarit, deputetja greke: Sa emigrantë do vajtojmë si viktima të racizmit?
https://3.bp.blogspot.com/-HoSSW2WIYmE/XAgGfab05KI/AAAAAAAAb9E/81xjBuJB0bg4DXzdYSsyV0MBgaTpmaGxwCLcBGAs/s640/vaki1484731299.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-HoSSW2WIYmE/XAgGfab05KI/AAAAAAAAb9E/81xjBuJB0bg4DXzdYSsyV0MBgaTpmaGxwCLcBGAs/s72-c/vaki1484731299.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vrasja-e-shqiptarit-deputetja-greke-sa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vrasja-e-shqiptarit-deputetja-greke-sa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy