Vuajtja e shqiptarëve në Maqedoni vjen nga deputetët e tyre!

Nga Abdulla Mehmeti

Përderisa vota e deputetëve shqiptarë është vendimtare (e drejta e garantuar me kushtetutë për votim të dyfishtë, parimi i Badenterit), pse duhet t’u hidhërohemi të tjerëve për gjendjen e mjetueshme (nënshtrimit) të shqiptarëve në Maqedoni?!

Ndryshimet kushtetuese aktuale në Maqedoni në lidhje me Marrëveshjen e Prespër (për ndryshimin e emrit të shtetit), e që kanë të bëjnë edhe me statusin e popullit shqiptar (deri më sot pakicë kombëtare), PREAMBULA dhe të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare, NENI 7 (deri më tani gjuhë që e flasin mbi 20% e qytetarëve), nuk mund t’u imponohet shqiptarëve pa votën e përfaqësuesve të tyre (deputetëve shqiptarë (PARIMI I BADENTERIT, VOTIMI I DYFISHTË), sikur për këto ndryshime të votojnë jo 2/3 e deputetëve të Parlamantit të Maqedonisë, por edhe mbi 100 deputetë të tjerë (joshqiptarë)!

Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë, neni 131, paragrafi 4: „Vendim për ndryshimin e Preambulës, neneve të vetadministrimit lokal, nenit 131, cilësdo dispozitë që ka të bëj me të drejtat e pjesëtarëve të bashkësive etnike, përfshirë veçanërisht nenet 7, 8, 9, 19, 48, 56, 69, 77, 78, 86, 104 dhe 109, si dhe për vendimin për shtimin e çfarëdo dispozite të re, që ka të bëjë me përmbajtjen e atyre dispozitave dhe neneve, do të jetë e nevojshme shumicë prej dy të tretave të votave nga numri i përgjithshëm i deputetëve, me ç’rast medoemos duhet të ketë shumicë të votave nga numri i përgjithshëm i deputetëve të cilët u takojnë bashkësive të cilat nuk janë shumicë në Republikën e Maqedonisë.“/Ina/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuajtja e shqiptarëve në Maqedoni vjen nga deputetët e tyre!
Vuajtja e shqiptarëve në Maqedoni vjen nga deputetët e tyre!
https://4.bp.blogspot.com/-KplU5-Oyf1I/XAgCBkCp_cI/AAAAAAAAb8o/7NdTxAmWh0o3xSL32muQbBeGSOYxUzctgCLcBGAs/s640/shkupi-1-696x392.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-KplU5-Oyf1I/XAgCBkCp_cI/AAAAAAAAb8o/7NdTxAmWh0o3xSL32muQbBeGSOYxUzctgCLcBGAs/s72-c/shkupi-1-696x392.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vuajtja-e-shqiptareve-ne-maqedoni-vjen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vuajtja-e-shqiptareve-ne-maqedoni-vjen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy