Vucic krijon koalicion anti-shqiptar me Rumaninë, Bullgarinë dhe Greqinë

Liderët e Greqisë, Rumanisë dhe Bulgarisë, po qëndrojnë në Beograd, si mysafirë të Presidentit Aleksandar Vucic, i cili fton të krijojë një aleancë ballkanike anti shqiptare.

Autostrada të reja, bashkëpunime në energjetikë si dhe pjesëmarrja në organizimin si nikoqir për kampionatin evropian të futbollit, konsiderohen si projekte joshëse të kësaj treshe orthodokse, trasmeton Gazeta Metro.

Deklarata anti ushtrisë dhe anti taksës 100% për prodhimet serbe, që e ka vënë kabineti i Kryeministrit Ramush Haradinaj, veç se kanë vërshuar nga treshja orthodokse ballkanike si sulmet e para ndaj shqiptarëve, me deklarata mediale. Rumania, përpos kësaj bëri thirrje që të përshpejtohet edhe integrimi i Serbisë në Bashkimin Europian (BE), duke mos u kushtëzuar me njohje nga Kosova.
Poashtu këto vende, asnjëra, përveç Bulgaruisë e cila tashmë udhëhiqet nga një Qeveri pro ruse, nuk e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic tha se kishte bisedime me kryeministrat e Greqisë, Rumanisë dhe Bullgarisë për integrimin evropian, projektet e infrastrukturës, energjinë dhe kandidaturën për organizimin e Kupës Botërore dhe Kampionatit Evropian të Futbollit.

“Ne shprehëm dëshirën tonë dhe shpresoj se përmes këtij Komiteti Nismëtar, do të nisim projektet”, ka thënë Vucic. Ai shpjegoi se në dhjetor të vitit 2021, materialet e bashkëpunimeve do të mblidhen dhe do të kryhen, dhe se në qershor të vitit 2022 do të merren vednimet për projektet në fjalë e sidomos për aplikimin për organizim të evropianit 2028, që po synojnë të shpallin kandidaturën e përbashkët, transmeton Gazeta Metro.

Këtë vikend në Beograd po qëndrojnë liderët e Greqisë, Rumanisë dhe Bulgarisë, të cilët janë mbeldhur me iniciativë të Serbisë në një konferencë nismëtare për thellim të bashkëpunimit, planifikimit dhe lidhjes ballkanike./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vucic krijon koalicion anti-shqiptar me Rumaninë, Bullgarinë dhe Greqinë
Vucic krijon koalicion anti-shqiptar me Rumaninë, Bullgarinë dhe Greqinë
https://3.bp.blogspot.com/-FkpubtLPS5Q/XB5w5bg7BHI/AAAAAAAAc4w/90Pk8hVqo9UNKTur1qKLdEmGhJzvbUy6ACLcBGAs/s640/Screenshot_7-46-1200x630-640x336.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-FkpubtLPS5Q/XB5w5bg7BHI/AAAAAAAAc4w/90Pk8hVqo9UNKTur1qKLdEmGhJzvbUy6ACLcBGAs/s72-c/Screenshot_7-46-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vucic-krijon-koalicion-anti-shqiptar-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/vucic-krijon-koalicion-anti-shqiptar-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy