Zgjohu Shqiptar! Koha për të mbrojtur dinjitetin tend - Protestë paqësore

Zgjohu Shqiptar! Koha për të mbrojtur dinjitetin tënd 
Ditën e shtunë, dt. 8 dhjetor në orën 11.00 në  sheshin “Çerciz Topulli” përpara kosnullatës greke në Gjirokastër

Nën moton "Zgjohu Shqiptar! Koha për të mbrojtur dinjitetin tend", Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” në bashkëpunim me shumë organizata të tjera ka organizuar një protestë paqësore. Protesta do të mbahet nga qytetarë të thjeshtë dhe pa ngjyrime politike. E theksojmë, qëllimi i kësaj proteste është që t'i ndalim vandalizmat ndaj shqiptarëve, por edhe të ndalohet fryma raciste ndaj kombit tonë apo edhe albanofobia.


18 vjeçari Marios Isak I vrarë me armë zjarri 2 ditë më parë, është shqiptari i katërt që vritet në Greqi brenda pak javësh. Pak ditë më parë u vra Altin Mullai nga policia greke, më pas Petrit Zifle I cili u ekzekutua në Korfuz nga një anëtar i Agimit të Artë pas një debati me të për minoritarin Kacifas që u vra në Gjirokastër, ndërsa një 35-vjeçar u gjet i pajetë në burgun e Trikalasë. 

Këto janë vetëm rastet e fundit që tregojnë se viktimat shqiptare të racizmit grek sa vijnë dhe shtohen. Ndryshe nga Kostandinos Kacifas I cili qëlloi kundër policisë, këta emigrantë shqiptarë janë ekzekutuar qetësisht me vrasje të drejtpërdrejtë dhe jo shkëmbim zjarri me policinë.

JANË MBI 170 SHQIPTARË TË VRARË NË KËTO 20 VJET

Ndaj është momenti të ngrihemi për të mos lejuar më që shqiptarë të tjerë të vriten në Greqi dhe autoritetet greke të marrin të gjitha masat për të parandaluar ekstremistët atje të marrin jetë të tjera të pafajshme të vëllezërve shqiptarë që jetojnë e punojnë me sakrificë prej dekadash në Greqi.

Është momenti për të thënë MJAFT URREJTJES NDAJ SHQIPTARËVE!

Lëvizja “Zgjohu shqiptar” ju thërret në një protestë paqësore e qytetare ditën e shtunë, dt. 8 dhjetor në orën 11.00 në  sheshin “Çerciz Topulli” përpara ambasadës greke në Gjirokastër.

Autobuzët do të jenë falas dhe nisja e tyre bëhet nga sheshi "Nënë Tereza" në Tiranë, ora 04:30, për çdo qytetarë shqiptar që ndjen se duhet të ngrejë zërin e të tregojë patriotizmin dhe atdhedashurinë duke mbrojtur bashkëkombasit tanë në Greqi dhe jetët e pafajshme që rrezikohen nga ekstremizmi grek.

Asgjë nuk është e rastësishme, për vite me radhë ekstremistët grekë kanë punuar kundër shqiptarëve dhe Shqipërisë. Ndaj duhet të jemi sa më të shumtë në numër dhe të gjithë bashkë mund të ngremë zërin fort kundër këtyre fushateve antishqiptare./ZgjohuShqiptar.info
x
Ndërkohë këto janë disa nga vargjet e Mit’hat Frashërit për Shqipërinë:
Nuk munt të punojmë për kombin
dhe vendin tonë,
po qe nuk patme një dashur
për çdo cep të Shqipërisë,
një dhembshuri për çdo njeri
të kombit tonë.
Duhet të zgjuajmë
kultin e patriotizmës,
adhurimin e Shqipërisë.”

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zgjohu Shqiptar! Koha për të mbrojtur dinjitetin tend - Protestë paqësore
Zgjohu Shqiptar! Koha për të mbrojtur dinjitetin tend - Protestë paqësore
https://3.bp.blogspot.com/-z-HwjxP5ttQ/XAlmW_9g09I/AAAAAAAAcAQ/lr6352waQAY6Z7oQ6GThUpx2EjN41xL7gCLcBGAs/s640/Protesta-Shkup.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-z-HwjxP5ttQ/XAlmW_9g09I/AAAAAAAAcAQ/lr6352waQAY6Z7oQ6GThUpx2EjN41xL7gCLcBGAs/s72-c/Protesta-Shkup.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/zgjohu-shqiptar-koha-per-te-mbrojtur.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/zgjohu-shqiptar-koha-per-te-mbrojtur.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy