Aeroporti i Kuçovës, baza e parë e NATO-s në Ballkanin Perëndimor

Baza e Kuçovës jo vetëm do të rikthejë lavdinë e dikurshme të atij aeroporti, por do jetë edhe baza e parë e NATO-s në Ballkanin Perëndimor.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, bëri të ditur sot se “zbatimi i paketës sapo ka filluar dhe shumë shpejt nis puna në terren”.

“10 vjet pas anëtarësimit në NATO Shqipëria është sot, jo vetëm një anëtar i denjë, por edhe një vend i sigurt, ku Aleanca ka vendosur të investojë kapacitetet e saj”, tha Xhaçka.

Sipas saj, baza Ajrore e Kuçovës do të jetë së shpejti një bazë e NATO, një projekt ky sa ambicioz, aq edhe i rëndësishëm jo vetëm për sigurinë tonë kombëtare, por mbi të gjitha për sigurinë rajonale.

Ndërsa Komandanti i Komandës Ajrore të NATO-s, gjenerali Tod Wolters, që zhvilloi dy ditë më parë një vizitë zyrtare në vendin tonë tha se “do të kemi një strehë ajrore në Kuçovë dhe jemi vërtet tpë të emocionuar për çuarjen para të kësaj kauze, sikurse edhe ky komb i mrekullueshëm dhe gjithashtu jam i emocionuar për vrullin e kësaj fushate”.

“Do të jetë një bazë, e cila zotëron kapacitetet e mbajtjes së avionëve luftarakë, do të jetë një repart, i cili zotëron kapacitetet për të mbajtur burimet e për të vëzhguar fushën e betejës”, u shpreh Wolters.

Investimi prej 50 milionë euro në bazën ajrore të Kuçovës mundëson transformimin e kësaj hapësire në një aeroport ushtarak me standardet e NATO-s. Ky investim do të krijojë mundësi të reja për zhvillim ekonomik e social të gjithë kësaj zone, ku ndërtimi i një baze ajrore të teknologjisë së fundit, jo vetëm do të thotë më shumë punësim, por edhe më shumë ekonomi e konsum në një rreze të caktuar rreth saj./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Aeroporti i Kuçovës, baza e parë e NATO-s në Ballkanin Perëndimor
Aeroporti i Kuçovës, baza e parë e NATO-s në Ballkanin Perëndimor
https://1.bp.blogspot.com/-VexuidhRlzg/XE3QwbQEvCI/AAAAAAAAf3c/i5GiMdLSSIEKGXDZrpOn_uXKxVnkw4XawCLcBGAs/s640/Ku%25C3%25A7ov%25C3%25AB.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-VexuidhRlzg/XE3QwbQEvCI/AAAAAAAAf3c/i5GiMdLSSIEKGXDZrpOn_uXKxVnkw4XawCLcBGAs/s72-c/Ku%25C3%25A7ov%25C3%25AB.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/aeroporti-i-kucoves-baza-e-pare-e-nato.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/aeroporti-i-kucoves-baza-e-pare-e-nato.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy