Alarmohet Athina: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin e ri të kësaj të fundit, Kryeministri grek Aleksis Tsipras në një dalje televizive ka deklaruar se Greqisë nuk i leverdis shpërbërja e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë me frikën se në horizont mund të krijohet mundësia e Shqipërisë së Madhe, raporton VizionPlus.

Greqia nuk ka asnjë interes nga një destabilizim në kufijtë e saj veriorë. Nuk ka asnjë interes të ketë një front të hapur në një vend që do të mund të ishte një hapësirë jetike për ekonominë tonë dhe bizneset tona. Nuk ka asnjë interes nga shpërbërja e ish Republikës Jugaslllave të Maqedonisë dhe mundësia e një “Shqipërie të Madhe” në kufijtë tanë. Dhe sigurisht, nuk ka asnjë interes të shpenzojë kapitale diplomatike në një periudhë kur kemi Turqinë një fqinj nevrik i cili përbën kërcënim për Greqinë, ndërsa ish Republika Jugosllave e Maqedonisë nuk përbën kërcënim“, u shpreh Tsipras.

Në lidhje me votimin në parlamentin grek të marrëveshjes së Prespës kreu i qeverisë grekë shprehet optimist për votat e nevojshme edhe në rast se ka kundërshtimin e partisë së koalicionit qeverisës Grekët e Pavarur.

Nuk jam Jesusi dhe nuk di cfare do te ndodhe ne parlament per 151 votat e nevojshme. Nuk besoj se zoti Kamenos do ta rrëzojë qeverinë dhe nuk besoj se do ti vështirësojë planet e qeverisë. Besoj se numrat tregojne se I kemi votat e nevojshme. Nëse grekët e pavarur nuk e mbështesin marrëveshjen e prespës, është treguar e gatshme ta mbështesë partia “potami””, tha kryeministri grek.

Tsipras shtoi se pas miratimit në parlamentin maqedonas Marrëveshja e Prespës do të kalojë për votim në parlamentin vendas brenda muajit janar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Alarmohet Athina: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë
Alarmohet Athina: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë
https://2.bp.blogspot.com/-gN_plWZwUMg/XDeZTEGlEAI/AAAAAAAAeds/vQbZaCbuGk08m0SQ0fnptuZL9_qMR6-UwCLcBGAs/s640/FireShot%2BCapture%2B133%2B-%2B%25E2%2580%259CShp%25C3%25ABrb%25C3%25ABrja%2Be%2BMaqedonis%25C3%25AB%2Bforcon%2BShqip_%2B-%2Bhttp___www.gazetadita.al_tsipras-i.png
https://2.bp.blogspot.com/-gN_plWZwUMg/XDeZTEGlEAI/AAAAAAAAeds/vQbZaCbuGk08m0SQ0fnptuZL9_qMR6-UwCLcBGAs/s72-c/FireShot%2BCapture%2B133%2B-%2B%25E2%2580%259CShp%25C3%25ABrb%25C3%25ABrja%2Be%2BMaqedonis%25C3%25AB%2Bforcon%2BShqip_%2B-%2Bhttp___www.gazetadita.al_tsipras-i.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/alarmohet-athina-sduam-turqi-tjeter.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/alarmohet-athina-sduam-turqi-tjeter.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy