Audio/ Albanologu Elsie publikon provat: Në Peloponez flasin shqip, jo greqisht

I ndjeri, Albanologu Robert Elsie, ka befasuar sërish me faktet historike që ai poston për Shqipërinë dhe gjuhën tonë në platformën e tij.

Ai ka postuar një incizim të rrallë të vitit 1986 që pasqyron të folmen e arvanitasve në Mesini të Greqisë. Mesini ndodhet në Peloponez.

“Pas ekstremeve lindore, perëndimore dhe veriore, ja këtu një incizim jugor nga koleksioni im dialektor të shqipes – një folës nga Mesini në Peloponezin perëndimor (Greqi).

Në të kaluarën shqiptarët banuan në trevat e gjera të Greqisë qendrore dhe të Peloponezit. Në vitet 1980 kishte ende 320 fshatra shqipfolëse në rajon. Sot, kjo formë e vjetër e shqipes po shuhet shpejt. Shumica e folësve janë mbi moshën 80. Është një humbje e madhe dhe një tragjedi kulturore, për Shqipërinë dhe për Greqinë!”, shkruan ai.
/ZgjohuShqiptar.info

KLIKO KETU

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Audio/ Albanologu Elsie publikon provat: Në Peloponez flasin shqip, jo greqisht
Audio/ Albanologu Elsie publikon provat: Në Peloponez flasin shqip, jo greqisht
https://1.bp.blogspot.com/-QkkvnXvglsI/XDjzGlKwkTI/AAAAAAAAekE/Em5RAS7CbAYNa2Zy8TGrlqEgJIXkOIfaACLcBGAs/s640/peloponez_12-768x512-640x427.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-QkkvnXvglsI/XDjzGlKwkTI/AAAAAAAAekE/Em5RAS7CbAYNa2Zy8TGrlqEgJIXkOIfaACLcBGAs/s72-c/peloponez_12-768x512-640x427.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/audio-albanologu-elsie-publikon-provat.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/audio-albanologu-elsie-publikon-provat.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy