Banorët kërkojnë anulimin e HEC-it në Holtë, qeveria flet për pezullim

Punimet për ndërtimin e hidrocentralit në kanionin e Holtës janë pezulluar përkohësisht.

Ministrat Belinda Balluku dhe Blendi Klosi njoftuan për këtë vendim banorët që kundërshtuan projektin dhe kërkojnë anulimin e tij.

Por gjatë një dëgjese publike ministrja e Infrastrukturës nuk përmendi fjalën anulim.

Banori: E dua shqip llafin. Do ta bësh apo anulosh. Po e anulove do hysh në histori

Balluku: Këtu janë pezulluar punimet

Balluku tha se qeveria mbështet investimet por interesat e publikut janë më të rëndësishme. Balliku tha se punimet do të rinisim vetëm pasi të vërtetohet se nuk do të ketë dëmtim të mjedisit.

Sipas banorëve, ngritja e hidrocentralit nuk do të linte më ujë për tokat dhe bagëtinë. Por kompania argumenton se ka zbatuar të gjitha proçedurat

Banori: “Ne do na mungojë uji për vaditjen, blegtorinë

Edhe kreu i ministrisë së Mjedisit, Blendi Klosi theksoi se Holta është një zonë me përparësi turizmin.

Mbështesim zhvillimin e turizmit dhe ekonominë e gjelbërt. Do të marrim qëndrimet e drejta“, tha ai.

Por deputeti i zonës Taulant Balla, u tregua më i ashpër dhe premtoi se nuk do të lejoj dëmtimin e zonës

Me garancitë që një qime floku t’i preket kësaj bukurie natyrore do shkohet në anulim“, tha Balla.

Prej disa ditësh ambjentalistë dhe qytetarë kanë protestuar dhe kanë kërkuar anulimin e projektit për ndërtimin e hidrocentralit në kanionin e Holtës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Banorët kërkojnë anulimin e HEC-it në Holtë, qeveria flet për pezullim
Banorët kërkojnë anulimin e HEC-it në Holtë, qeveria flet për pezullim
https://4.bp.blogspot.com/-xn0Jb716ius/XEyD8mJTLwI/AAAAAAAAfws/zJRKUUSMsWUpdmuIQfG_gR8T1L6nmA-OgCLcBGAs/s640/kanionet-e-holtes2-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-xn0Jb716ius/XEyD8mJTLwI/AAAAAAAAfws/zJRKUUSMsWUpdmuIQfG_gR8T1L6nmA-OgCLcBGAs/s72-c/kanionet-e-holtes2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/banoret-kerkojne-anulimin-e-hec-it-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/banoret-kerkojne-anulimin-e-hec-it-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy