Drecun: Krijimi i ‘Shqipërisë së madhe’ është proces i pakthyeshëm

Kjo bëhet për të krijuar një kundërpeshë për Serbinë, territor i cili me madhësinë e tij, resurset e demografinë të mund t’i bëjë konkurrencë, ka thënë Milovan Drecun, transmeton Gazeta Metro

Kryetari i të ashtuquajturit Këshill për Kosovë në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka thënë se krijimi i, sipas tij, Shqipërisë së Madhe është proces i pakthyeshëm dhe se ajo “do të krijohet në këtë apo atë formë”, si edhe se kjo bëhet për të krijuar një kundërpeshë për Serbinë, territor i cili me madhësinë e tij, resurset e demografinë të mund t’i bëjë konkurrencë.

“Ky është vlerësim real dhe kjo është në interes të shteteve të perëndimit. Është e qartë se ajo nuk e kundërshtojnë krijimin e ‘Shqipërisë së madhe’, ka thënë Drecun për televizionin Pink, duke shtuat se “nuk duhet të jesh aq i verbër e të mos e shohim se në shekullin 21 do të kemi ‘Shqipërinë e madhe”.

Sipas tij, serbëy duhet ta pranojnë këtë fakt, në mënyrë që të mos kalojnë në “terrenin e sjelljes iracionale politike”.

Drecun ngjarje kryesore të vitit e ka konsideruar letrën e presidentit Trump drejtuar Thaçit e Vucicit rreth dialogut, ndërsa ka shtuar se Serbia nuk do të lejojë që për Kosobën të vendoset “njëanshë”, por se “fjalë kryesore do ta kenë fuqitë e mëdha: Uashingtoni, Moska e Pekini”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Drecun: Krijimi i ‘Shqipërisë së madhe’ është proces i pakthyeshëm
Drecun: Krijimi i ‘Shqipërisë së madhe’ është proces i pakthyeshëm
https://4.bp.blogspot.com/-bmo9ZBvmld8/XDOilH_MFvI/AAAAAAAAeHc/JAL6ffe3DM4VrWI0RmJAuBuzTJY6Avv3QCLcBGAs/s640/Drecun-M-800x450-640x360.png
https://4.bp.blogspot.com/-bmo9ZBvmld8/XDOilH_MFvI/AAAAAAAAeHc/JAL6ffe3DM4VrWI0RmJAuBuzTJY6Avv3QCLcBGAs/s72-c/Drecun-M-800x450-640x360.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/drecun-krijimi-i-shqiperise-se-madhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/drecun-krijimi-i-shqiperise-se-madhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy