Efekti i taksës: 10 milionë kg grurë më pak nga Serbia

Vetëm në muajin e parë të taksës, 10 milionë kilogramë grurë më pak kanë hyrë nga Serbia, krahasuar me të njëjtën periudhë në 5 vitet e fundit.

Dogana e Kosovës bëri të ditur se vetëm gjatë muajit të parë të implementimit të taksës, Kosova ka importuar nga Serbia rreth 120 milionë kilogram grurë, nga 130-140 milionë sa ka importuar për periudhën e njëjtë kohore viteve të fundit.

Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci bëri të ditur se deri në vendosjen e taksës, importimi i grurit ishte në të njëjtin trend me vitet e kaluara.

Ndonëse është pranuar me një entuziazëm e patriotizëm të lartë nga qytetarët dhe bizneset vendore, taksa megjithatë ka peshën e saj për ekonominë kosovare.

Efektet e saj më së shumti po i ndiejnë përpunuesit e grurit, të cilët pas vendosjes së kësaj tarife po detyrohen të gjejnë alternativa të tjera nga të importojnë lëndën e parë. Kjo për faktin se edhe gruri vendor po mungon përkundër tokave bujqësore, ndërkohë që ka shënuar rritje për 10 cent edhe çmimi i bukës dhe të pjekura të tjera.

Kështu, menaxheri i kompanisë “Thes Ari”, Bashkim Zenjullahu tha se taksa 100% sado e nevojshme, kishte ardhur në moment të papritur. Ai tha se pikërisht në periudhën kur kishim filluar të stabilizoheshin me rritjen e taksës prej 10% u përballen me taksën prej 100%.

Zenjullahu, njëherësh kryetar i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, tha se përpunuesit e grurit tashmë kanë drejtuar sytë drejt vendeve tjera, ndonëse Serbia është shteti më i afërt prej nga e kanë marrë grurin.

Ai shpreh shqetësimin e bizneseve vendore të cilat këtë lëndë të parë e kishin marrë deri më tash nga Serbia, se po detyrohen të marrin grurin nga Maqedonia dhe Shqipëria, duke e ditur se të dyja këto vende e importojnë atë nga Serbia.

Ndërsa, Bashkim Malushaj nga Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK), tha se krahas frymës pozitive që ka sjellë taksa tek bizneset vendore, në përqendrimin e tyre në prodhim, është dashur që Qeveria paraprakisht të bëjë një plan për strategjinë e të mbjellurave.

Sipas tij, falë entuziazmit të prodhuesve, taksa 100% ndaj produkteve të importuara nga Serbia është përballuar më lehtë.

Furrtarët kosovarë vlerësojnë se ngritja e çmimeve të pjekurinave nuk ka ardhur në përgjithësi për shkak të mungesës së grurit vendor në përgjithësi, teksa vendosjes së taksës i kishte ardhur momenti, pa pasur implikim direkt në ngritjen e çmimit të produkteve të furrës.

Përgjithësisht, bukëpjekësit shprehen të shqetësuar se nuk ka fitim të madh nga puna e tyre dhe për këtë sipas tyre, ka pasuar edhe ngritja e çmimit të pjekurinave, në mënyrë që këta të fundit të mos kenë humbje.

Taksa 100% ka pasur efektin e saj në rënien e importit të produkteve nga Serbia për 20 milionë euro./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Efekti i taksës: 10 milionë kg grurë më pak nga Serbia
Efekti i taksës: 10 milionë kg grurë më pak nga Serbia
https://1.bp.blogspot.com/-2svtIZW5mJE/XDOFtcPRdNI/AAAAAAAAeDA/O8oppy6ASkk4WU8rzOMocEg7-Rl8yaVEQCLcBGAs/s640/grure.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2svtIZW5mJE/XDOFtcPRdNI/AAAAAAAAeDA/O8oppy6ASkk4WU8rzOMocEg7-Rl8yaVEQCLcBGAs/s72-c/grure.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/efekti-i-takses-10-milione-kg-grure-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/efekti-i-takses-10-milione-kg-grure-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy