Eksporti i agrumeve “made in Albania” kryeson me vendet e Be-së

Trefishimi i prodhimit të agrumeve në vend gjatë viteve të fundit, ka rritur eksportin e tyre kryesisht në vendet e Bashkimit Europian.

Sipas të statistikave zyrtare, gjatë vitit 2017 rreth 38 mijë tonë portokaj janë eksportuar nga Shqipëria drejt vendeve anëtare të BE-së. Ndërsa gjatë vitit 2018, vetëm nga zona e Xarrës, Sarandë, u eksportuan 25 mijë ton mandarina në të gjithë Evropën.

Eksportet e agrumeve “made in Albania” furnizonë tashmë jo vetëm tregun rajonal, Kosovë, Maqedoni por, është konsoliduar tashmë eksporti i mandarinave nga Shqipëria drejt Polonisë, Çekisë, Gjermanisë, Ukrainës.

Sipas INSTAT, në vitin 2016, sasia e prodhuar në vend e agrumeve (portokaj, mandarina,) shënoi 40 mijë tonë, nga 13 mijë tonë që ishin gjashtë vite më parë, duke ndikuar në uljen e importit të tyre dhe rritjen e eksportit krahas furnizimit të tregut vendas.

Eurostat bën të ditur se, Shqipëria është një ndër 10 shtetet mesdhetare në Europë, ku prodhohet portokalli. Shqipëria është në vendin e 8-të për nga prodhimi vjetor, më mirë se Malta, që ka një sipërfaqe bindshëm më të vogël të kultivimit dhe se Kroacia, vend që ka një klimë aspak favorizuese, si dhe sipërfaqe të vogël kultivimi si rrjedhojë. Ndërkohë që kryeson Spanja, Italia dhe Greqia për super prodhimin e agrumeve, bën të ditur agjencia e statistikave të Bashkimit Europian/ATSH./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Eksporti i agrumeve “made in Albania” kryeson me vendet e Be-së
Eksporti i agrumeve “made in Albania” kryeson me vendet e Be-së
https://1.bp.blogspot.com/-TAGGas9SyrM/XDOcZJDvMYI/AAAAAAAAeGM/R5PAZidjqfApmv0Ca3unQEaFA-UiSqYNgCLcBGAs/s640/auto_07agr1546867387-730x440-640x386.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-TAGGas9SyrM/XDOcZJDvMYI/AAAAAAAAeGM/R5PAZidjqfApmv0Ca3unQEaFA-UiSqYNgCLcBGAs/s72-c/auto_07agr1546867387-730x440-640x386.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/eksporti-i-agrumeve-made-in-albania.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/eksporti-i-agrumeve-made-in-albania.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy