Forbes: Bunkerët e ripërdorur në Shqipëri, një sukses ekonomik!

Revista prestigjioze Forbes ka bërë një artikull për bunkerët e Shqipërisë të ndërtuara në kohën e komunizmit, dhe për ripërdorimin e tyre sot, nga qytetarët. Bunkerët në Shqipëri janë ndërtuar përgjatë periudhës komuniste, në vitet 1960-1980. Diktatori Enver Hoxha i ndërtoi qindra të tillë në të gjithë Shqipërinë, si një mbështetje për një ushtri profesionale. Çdo shqiptar do të merrte armë dhe do të fortifikohej në bunker, në rast pushtimi. Kostoja e tyre ishte e lartë, dhe pushtimi nuk erdhi kurrë.

Forbes shkruan se bunkerët u braktisën pas rënies së shtetit komunist, dhe shumë prej tyre janë prishur. Ka dhe shumë shqiptarë që kanë zgjedhur t’i ripërdorin ata. Për shembull, një artist tatuazhesh nga Shkodra, e ka kthyer bunkerin në një sallë tatuazhesh. Shumë bunkerë janë bërë pjesë e terreneve të brendshme të qytetit, duke u bërë piceri, bare, madje dhe hotele. Përdorimi i tyre ka zgjuar interesin e sipërmarrësve dhe projektuesve të madhen, në Shqipëri dhe jashtë saj.

Rritja e këtij ribunkierizimi është një histori suksesi ekonomik për Shqipërinë, vitet e fundit. Duke përjetuar rritje eksponenciale në kthesën e dekadës, dhe duke vijuar me rritje të ndjeshme, natyra pjellore e bunkerëve të Shqipërisë do të thotë se infrastruktura është shumë e lehtë për t’u adaptuar në të gjitha atraksionet natyrore të vendit. “Është për të ardhur keq që disa prej tyre po shkatërrohen nga njerëzit, për të nxjerrë skrap. Duhet të merren masa për mbrojtjen, hartimin dhe rigjallërimin e tyre. Bunkerët kanë strukturë mjaft kontroverse për shkak se përfaqësojnë të kaluarën. Sidoqoftë, le të kthehen simbolet e luftës, në simbole të paqes dhe mikpritjes, në Shqipëri”, shkruan Forbes./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Forbes: Bunkerët e ripërdorur në Shqipëri, një sukses ekonomik!
Forbes: Bunkerët e ripërdorur në Shqipëri, një sukses ekonomik!
https://4.bp.blogspot.com/-P4ciez2_ApU/XDTTudgcCsI/AAAAAAAAeLk/h7QvlkS7IrcN8_tty-qzNss-BBVKabGcQCLcBGAs/s640/Capture-15.png
https://4.bp.blogspot.com/-P4ciez2_ApU/XDTTudgcCsI/AAAAAAAAeLk/h7QvlkS7IrcN8_tty-qzNss-BBVKabGcQCLcBGAs/s72-c/Capture-15.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/forbes-bunkeret-e-riperdorur-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/forbes-bunkeret-e-riperdorur-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy