FOTOT/ Tre shpikjet shqiptare, nga treni me kuaj, te ura dhe karuseli

Nuk u ka munguar fantazia shqiptarëve, as edhe guximi. Gazetari Ilir Ikonomi poston në faqen e tij në Facebook tre shpikje shqiptare, praktike por të rrezikshme, qe u takojne vitet 1919-20.

1. “Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në rrugën Durrës-Tiranë.

kuaj

2. Urë mbi Shkumbin e periudhës osmane, por e përshtatur me një platformë druri dhe parmakë për transportin e motorizuar të ushtrive të huaja gjatë Luftës së Parë Botërore.

ura

3. Karuzel prej druri në Elbasan. Në foto janë infermieret dhe një oficer i Kryqit të Kuq Amerikan për të parë lodrën e çuditshme prej druri.

vinc/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTOT/ Tre shpikjet shqiptare, nga treni me kuaj, te ura dhe karuseli
FOTOT/ Tre shpikjet shqiptare, nga treni me kuaj, te ura dhe karuseli
https://4.bp.blogspot.com/-n2nQ0yUrvt8/XDUHnd7JuOI/AAAAAAAAeSw/Csu7ud2adMUjvcs7lWS6MnzwPXchlIfdwCLcBGAs/s640/kuaj-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-n2nQ0yUrvt8/XDUHnd7JuOI/AAAAAAAAeSw/Csu7ud2adMUjvcs7lWS6MnzwPXchlIfdwCLcBGAs/s72-c/kuaj-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/fotot-tre-shpikjet-shqiptare-nga-treni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/fotot-tre-shpikjet-shqiptare-nga-treni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy