Holanda paralajmëron shqiptarët: Nuk do të hyni kurrë në BE

Githnjë e më shumë të rinj shqiptarë po braktisin vendin dhe po shkojnë drejt vendeve të BE-së.

Një ndër vendet që ka shprehur shqetësim për praninë e lartë të numrit të shqiptarëve është Holanda. Së fundmi kryetari i komunës Moerdijk në Holandë ka kërkuar bashkëpunim me autoritet e komunës Roterdam, për të përballuar situatën e krijuar nga lëvizja e jashtëligjshme e shqiptarëve.

Kryetari Jac Klijs thuhet se është në bisedime me përfaqësues të komunës Roterdam, për të trajtuar problemet e krijua nga lëvizja kontrabandë e shqiptarëve.


Ai dëshiron që qyteti port të paguajë faturën e kamerave të survejimit në parkun Streepland në Zevenbergschen Hoek. Ndërsa inspektime shtesë duhet të kryhen edhe në portin e Roterdamit. Klijs i bëri këto deklaratë sot gjatë një takimi që pati me sekretarin e shtetit për Drejtësi dhe Siguri Mark Harbers në komunën Moerdijk.

Sipas Klijs, kamionët që kalojnë natën në park duhet të kontrollohen. Ai shtoi se duket të ketë kontrolle shtesë edhe për shoferët e kamionëve, të cilët dyshohet se ndihmojnë emigrantët shqiptarë për të hyrë ilegalish në Angli.

“Shoferët nuk mund të shikojnë vetëm drejtimin e kamionit, por ne duhet t’i parandalojmë ata që të marrin shqiptarë dhe i dërgojnë në Angli,” tha kryebashkiaku.
Sekretari i shtetit Mark Harbers shkoi në Moerdijk për të parë nga afër situatëtn e krijuar në Zevenbergschen Hoek, raportojnë mediat holandeze.

“Situata padushim është e mjerueshme, emigrimi funksionon vetëm nëse bëhet në mënyrë ligjore”, tha ai.

Më tej ai u njoh edhe me ankesat e banorëve. Ai premtoi se do të ketë bashkëpunim me strukturat ndërkombëtare dhe paralajmëroi shqiptarët se, nuk do kenë asnjë mundësi për të kaluar nga Moerdijk për në Angli.

“Mundësia për t’u kapur po bëhet gjithnjë e më e madhe dhe në momentin që një shqiptar kapet ai dëbohet për në Shqipëri dhe do t’i ndalohet e drejta për të hyrë në BE”, tha Harbers /AbcNews/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Holanda paralajmëron shqiptarët: Nuk do të hyni kurrë në BE
Holanda paralajmëron shqiptarët: Nuk do të hyni kurrë në BE
https://1.bp.blogspot.com/-6xmZlySWljM/XDYvhUos9VI/AAAAAAAAeVY/H68dlOPqegErAOfp9hRU1TsssC7jaPfyACLcBGAs/s640/1148_1547039871-622555.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6xmZlySWljM/XDYvhUos9VI/AAAAAAAAeVY/H68dlOPqegErAOfp9hRU1TsssC7jaPfyACLcBGAs/s72-c/1148_1547039871-622555.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/holanda-paralajmeron-shqiptaret-nuk-do.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/holanda-paralajmeron-shqiptaret-nuk-do.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy