Kur rolet ndërrohen: VV si dikur Thaçi për Preshevën

Me 26 janar të vitit 2013, VV-ja e pati mbajtë nji protestë «solidarizimi i qytetarëve me shqiptarët e Preshevës Medvegjës e Bujanocit».

Ishte koha kur Ivica Daçiq, asokohe ministër i Brendshëm, e pati ba diellin dy gisht për shqiptarët (aksioni infamoz kur 900 efektivë të xhandarmërisë serbe e hoqën lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë).

Në protestë organizatorët e VV-së, në mesin e katër kërkesave të artikulueme, patën thanë që e përkrahin platformën politike të shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, të miratuem nga këshilltarët komunal të këtyre tri komunave në vitin 2006.


Në fakt, platforma politike e miratume nga këshilltarët e tri komunave të mbetun në Serbi, me 14 janar 2006, përmbante edhe këtë formulim:

«Duke rikonfirmuar vullnetin e popullatës të shprehur në Referendumin e 1 dhe 2 marsit 1992, për definimin e Luginës së Preshevës si rajon të posaçëm politik-territorial-kushtetues, këshilltarët, në përkrahje të parimeve të Grupit të Kontaktit lidhur me statusin e Kosovës, obligohen që, në rast të mosrespektimit të këtyre parimeve dhe ndryshimit eventual të kufijve të saj, do të angazhohen për BASHKËNGJITJE të Luginës së Preshevës me Kosovën».

Meqë sot disponimi i qendrave vendosëse perëndimore po purteket gjithnji e ma shumë kah opsioni i shkëmbimit territorial, pse VV-ja po bahet antipodi i asaj që pretendonte se ishte?

Më 2013, VV e sulmonte Thaçin se po e kurbanizon Luginën. Më 2019, Thaçi, i mirë ose i keq, me ose pa vullnetin e tij, po e ndërkombëtarizon Luginën dhe opsionin për bashkim me Kosovën. Ajo çka po ndodh absurdshëm âsht se VV po bahet Thaçi i 2013-ës (pozicioni ahtisaarian), e Thaçi po bahet VV-ja e 2013-ës (pozicioni anti-ahtisaarian).

Pa frikën e hatërmbetjes prej dikujt, këtu jam me Thaçin. Pikë! /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur rolet ndërrohen: VV si dikur Thaçi për Preshevën
Kur rolet ndërrohen: VV si dikur Thaçi për Preshevën
https://4.bp.blogspot.com/-pBIXBqcKlk8/XDo55BE94DI/AAAAAAAAepo/8ZAxlaKgzEYBsDDD8wgAFqcejAAXMWGLgCLcBGAs/s640/vucic-thaci-konica.al_.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-pBIXBqcKlk8/XDo55BE94DI/AAAAAAAAepo/8ZAxlaKgzEYBsDDD8wgAFqcejAAXMWGLgCLcBGAs/s72-c/vucic-thaci-konica.al_.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/kur-rolet-nderrohen-vv-si-dikur-thaci.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/kur-rolet-nderrohen-vv-si-dikur-thaci.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy