Letër Presidentit të Italisë Zotit Sergio Mattarella

Shkruan: Fahri XHARRA

Ku i gjetët ata 17 perandorët serb të ish Perandorisë Romake?

Falë rrjeteve sociale, ne qytetarët e zakonshëm ndoshta po degjojmë dhe shohim ndoshta më shumë se sa duhet, dhe rasti ma solli të shikoj një video të shkurtër ku flisni për 17 perandorët serb që e paskan sunduar Perandorinë e Romës.

Ndoshta keni folur më gjatë, dhe nuk e di se për çfarë rasti, por ajo çka shikova dhe dëgjova më shokoi. Kjo është videoja që qarkullon :


Zotëri i nderuar, kryetar shteti, politikan, gjyqtar dhe akademik të lëshoheni në nivele meskine të propagandes serbe, të cilët nuk kanë as certifikatë europiane të lindjes, dhe të nxjerrni nga goja e juaj fantazitë e tyre , më dukej shumë qesharake dhe e papërgjegjshme për një akademik.
Ju e dini shumë mirë se kur erdhën sllavët në Ballkan.Ata erdhën gati 200 vjet pas shuarjes përfundimtare të Perandorisë Romake të Perëndimit. Me çfarë metode i nxorret perndorër romak me origjinë serbe?

Po serbët kur erdhën këndej pari ? për servët si “etni “ është folur vetëm pas Kongresit famkeq të Berlinit 1978. Nuk e dini që origjina e të parëve të serbëve të sotëm është nga Persia, nga fisi nomad Qashkai ? Çudi nga ju ! Ndoshta këshilltarët e juaj ju kanë mashtruar, pa dijen dhe vetdijen e juaj.

Të iu spjegoj edhe një gjë, serbët e mësuan shkrim –leximin nga Vuk Karaxhiqi ( shqiptar ortodoks), në mesin e shekullit 19-të, dhe se prijësit e kryengritjeve serbe në fillim të po atij shekulli u bënë nga Karagjorgje, një shqiptar Kelmendas – katolik, që sipas burimeve sllave nuk dinte as serbisht.

Të iu rikujtoj juve historinë një mijë vjeçare e Perandorisë së Romës, më duket e tepërt sepse ju ate e dini më mirë se unë. Ju e dini mirë që shqiptarët janë trashëgimtarët e vetëm të Ilirëve dhe etruskëve nga të cilët u formua perandoria e permendur.

Një gjë e shpresoj , që ajo video e postuar të jetë manipulim serb me autoritetin e juaj; sot falsifikatorët po i çfrytezojnë metodat më të sofistikuar për denigrimin e personaliteteve të larta.

I gjeta do shënime të bijshme për Zoti President Matarella, ishit i lindur në një familje me traditë në Palermo. Ndoshta e dini se kush ishte me Garibaldin për unifikimin e Italisë. Por edhe nëse jeni arbëresh mos e mohoni origjinen e juaj.

Përshendetje nga një shqiptar i Kosovës
Fahri Xharra, më thonë/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Letër Presidentit të Italisë Zotit Sergio Mattarella
Letër Presidentit të Italisë Zotit Sergio Mattarella
https://3.bp.blogspot.com/-R2ACTHAsK3U/XDjdHGt5wqI/AAAAAAAAeiM/Q5UNiUFYtV8kEF8sKinQg1_BRWqG1KjxgCLcBGAs/s640/Screenshot_38-640x400.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-R2ACTHAsK3U/XDjdHGt5wqI/AAAAAAAAeiM/Q5UNiUFYtV8kEF8sKinQg1_BRWqG1KjxgCLcBGAs/s72-c/Screenshot_38-640x400.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/leter-presidentit-te-italise-zotit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/leter-presidentit-te-italise-zotit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy