Meshë shqip në Nju Jork, me Kryepeshkopin Charles John Brown, Nunci i Papës në Shqipëri

Arqipeshkvi amerikan Charles John Brown, nunci i papnuar i Shqipërisë që nga marsi i vitit 2017 është i pari klerik amerikan që mban gjithë meshën në gjuhën shqipe në Kishën Shqiptare të Shkodrës në Hartsdale NY

HARTSDALE NY : ( Credit Church Our Lady of Shkodra) – Kryepeshkopi Charles John Brown, nunci i papnuar i Shqipërisë, bekojë besimtarët me praninë e tij më 6 janar 2019, duke kremtuar Mbledhjen e 12-të në Kishën Katolike “Zoja e Shkodrës” në qytetin Harstdale – Nju Jork, në kremten e festës së Epifanisë.

Archbishopi ishte në shoqërinë e Dom Giovani Kokona, i cili kishte udhëtuar nga Kanadaja dhe vetë Famullitarit të Kishës Katolike “Zoja e Shkodrës” Pjeter Popaj – të dielën në mesdrekë Meshën më 6 janar ishte për vizitë në këtë kishë shqiptare, e cila ishte mbushur përplot me besimtar që ndoqën Meshën dhe morën bekimin e tij.

“Një nder i madh dhe një privilegj e vecantë“, shkruajti në ubfaqen e saj në rrjetin social Facebook, kisha katolike e besimtarve shqiptar e cila është e ngritur mbi një kodrinë të bukur të qytezës Hartsdale në periferi të Nju Jorkut, Kisha “ Our Lady of Shkodra”, duke shtuar se ata kremtuan në Kishën e “Zonjës së Shkodrës” me shkëlqimin e tij mbasi ata kishin mysafirë të nderuar Archbishop Charles John Brown (Arqipeshkvin Çarli Xhon Braun), nunci i papnuar i Shqipërisë.

Me këtë rast, si njofton kjo kishë u shtrua një drek tradicionale shqiptare, një drekë kjo për të nderuar vizitën e tij në Kishën Katolike Shqiptare “ Zoja E Shkodrës”, ku Meshtari i tyre Don Pjetër Popaj dhe qindra besimtar i shprehën një kënaqësi të madhe për marr bekimin me praninë e tij në festën e Efifanit dhe në përvjetorin e tij të 7-të : “Ne i duam atij shumë bekime vit pas viti!” shkrujatën ata në një mesazh të shkurtër rreth kësaj meshe.

Arqipeshkvi amerikan Charles John Brown, (i lindur më 13 tetor 1959 në New York City, Shtetet e Bashkuara) është një kryepeshkop i Kishës Katolike Romake dhe nunc apostolik në Shqipëri. Ai më parë ka shërbyer si nuncion apostolik në Irlandë, si një zyrtar në Kongregatën për Doktrinën e Besimit.

Më 9 mars 2017, Papa Francis emëroi Kryepeshkopin Brown si Nuncin Apostolik në Shqipëri./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Meshë shqip në Nju Jork, me Kryepeshkopin Charles John Brown, Nunci i Papës në Shqipëri
Meshë shqip në Nju Jork, me Kryepeshkopin Charles John Brown, Nunci i Papës në Shqipëri
https://2.bp.blogspot.com/-0UzGsy5XMzs/XDOi4h4c9-I/AAAAAAAAeHk/zkMSKIiij2QiVE-BkGUpUE3cVhI9vjhdgCLcBGAs/s640/Capture.JtyuPG-1200x630-640x336%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-0UzGsy5XMzs/XDOi4h4c9-I/AAAAAAAAeHk/zkMSKIiij2QiVE-BkGUpUE3cVhI9vjhdgCLcBGAs/s72-c/Capture.JtyuPG-1200x630-640x336%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/meshe-shqip-ne-nju-jork-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/meshe-shqip-ne-nju-jork-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy