Mustafa: Tani është momenti historik që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, periudhën e tanishme po e cilëson si kohën e duhur që të ndodhë bashkimi i Luginës me Kosovën.

Duke folur për gazetën zvicerane, ‘LeTemps’, Mustafa ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë duhe të sigurojë zhvillim ekonomik dhe integrim të shqiptarëve, mirëpo sipas tij një gjë e tillë është vështirë e arritshme.

“Marrëveshjet e paqes që u arritën tentuan sigurimin e paqes, zhvillimit ekonomik, dhe integrimit politik të shqiptarëve, mirëpo asnjëra nga këto nuk erdhi”, thotë ai.

Në një situatë të tillë, shton ai, tani është koha që Presheva të bashkohet me Kosovën.

“Sot ne kemi shansën historike që të bashkohemi me Kosovën”, thotë ai.

Megjithatë, Mustafa është skeptik se Beogradi do të lëshojë pe për të gjithë Luginën e Preshevës, territor ky me rëndësi strategjike për Serbinë.

Theksojmë se ideja e bashkimit të Luginës së Preshevës me Kosovën ishte vënë fillimisht në tavolinë nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në atë që ai e quante korrigjim të kufirit.

Ideja në fjalë nuk e kishte gjetur përkrahjen e opozitës, të cilët vazhdimisht kanë konsideruar se kjo nuk do të thotë asgjë tjetër pos shkëmbim territoresh. /Lajmi.net/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mustafa: Tani është momenti historik që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës
Mustafa: Tani është momenti historik që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës
https://2.bp.blogspot.com/-N-k5C_nw6ag/XDJCADJRSnI/AAAAAAAAeBQ/Uo5diDu69DAOZEtdWeX0uaTe1t2tQiEJQCLcBGAs/s640/presheva1-780x439.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-N-k5C_nw6ag/XDJCADJRSnI/AAAAAAAAeBQ/Uo5diDu69DAOZEtdWeX0uaTe1t2tQiEJQCLcBGAs/s72-c/presheva1-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/mustafa-tani-eshte-momenti-historik-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/mustafa-tani-eshte-momenti-historik-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy