Ora e historisë punon ngadalë, po nuk ndalon kurrë!

Nuk është mataforë,
por shumë e vërtetë,
se si historia,
ka orën e vet!

Nuk ka ingranazhe,
rrotulla dhe gurë,
por kurdiset veté,
dhe nuk ndalon kurrë!

Nëse mendon fushën,
hiç mos u çudit,
një ndarje sekonde,
mund të jetë një vit!

Në fushën e orës,
unë shoh historinë,
se si ka punuar,
dhe për Shqipërinë!

Në fushën e saj,
gjithë ngjarjet janë shkruar,
vërtet shumë ngadalë,
po prapë ka punuar!

Para njëqind vjetësh,
neve na coptuan,
dhe përfundimtare,
ndarjen e menduan!

Ndarjen e menduan,
si përfundimtare,
po ne kemi sot,
dy shtete shqiptare!

Për këtë u deshën,
gati njëqind vjet,
dhe tani bashkimi,
është formalitet!

Orë e historisë,
në heshtje punonte,
Kosovën më vehte,
pak kush e mendonte!

Orë e historisë,
asnjë çast s’humbet,
gabimet e saj,
i korrigjon vetë!

Në fushën e saj,
gjithmonë ka një ditë,
që korrigjon veten,
dhe padrejtësitë!

Procesi i bashkimit,
tani ka filluar,
por ora sekretet,
s’na i ka treguar!

Orën e kuptojnë,
njerëz shumë të paktë,
por dhe pa e njohur,
ajo punon saktë!

Procesi i lindjes,
është perfekt dhe piké,
orë e historisë,
s’pranon shtataniké!

Kur mbushen nëntë muaj,
foshnja do të dali,
se kur i vjen koha,
asgjë s’mund ta ndali!

Këtë rast e solla,
si figuracion,
sepse çdo proces,
një kohë e kërkon!

Është ajo që thuhet,
super e vërtetë,
se çdo gjë do bëhet,
né kohën e vet!.

Mund té tingëllojë,
sot thënie fatale,
por them do ribëhet,
Shqipja Natyrale!

Do bashkohem trojet,
e gjithë Shqipërisë,
për këtë punon,
Orë e Historisë!

Edhe kur të bëhet,
kemi për të thënë:
“Nuk e kemi ditur,
sa kollaj ka qënë!”

A.DUKA/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ora e historisë punon ngadalë, po nuk ndalon kurrë!
Ora e historisë punon ngadalë, po nuk ndalon kurrë!
https://2.bp.blogspot.com/-IbPgDAyTuJk/XDZKzUr-JsI/AAAAAAAAeYs/BYjeTZDIPdQ4MnZnIMo7r3SEo71Geb1qQCLcBGAs/s640/arben-duka-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-IbPgDAyTuJk/XDZKzUr-JsI/AAAAAAAAeYs/BYjeTZDIPdQ4MnZnIMo7r3SEo71Geb1qQCLcBGAs/s72-c/arben-duka-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/ora-e-historise-punon-ngadale-po-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/ora-e-historise-punon-ngadale-po-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy