Pas Greqisë, edhe Italia nis kërkimet për naftë në Detin Jon

Pas Greqisë edhe Italia ka autorizuar nisjen e kërkimeve për naftë në Detin Jon.

Sipas Buletinit zyrtar të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik në Itali kërkimet do të bëhen në një sipërfaqe prej 2200 Km2 dhe do të shtrihen deri në pikën e kufirit detar mes Italisë dhe Shqipërisë.

Sipas marrëveshjes për delimitimin detar të vitit 1992, leja përcaktohet pa paragjykimin e palëve të treta. Megjithatë një marrëveshje përfundimtare mes tre vendeve kufitare Italisë, Shqipërisë dhe Greqisë ende nuk ekziston.

Vendimi për të bërë kërkime për hidrokarbure në Detin Jon ka ngjallur reagime dhe ka përplasur partitë brenda koalicionit. Ministri i Mjedisit Segio Costa tha se nuk ka firmosur dhe nuk do të firmosë kurrë një urdhër për kërkime në det.

Ambientalistët i kujtojnë lëvizjes 5 Yjet, premtimet elektorale kundra kërkimeve detare dhe kundër gazsjellësit TAP. Mirëpo lideri i 5 yjeve dhe zv/kryeministri Luigi Di Maio mbrohet duke thënë se këto kërkime janë autorizuar nga qeveria e kaluar e Paolo Gentilonit.

Kërkime në jugperëndim të Korfuzit ka autorizuar edhe Greqia, e cila pritet që në muajin Tetor të ligjërojë shpalljen e ujerave territoriale ne 12 milje siç pohoi para pak ditësh ministri i Jashtëm plotësues i Greqisë Jorgos Katrugalos./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas Greqisë, edhe Italia nis kërkimet për naftë në Detin Jon
Pas Greqisë, edhe Italia nis kërkimet për naftë në Detin Jon
https://2.bp.blogspot.com/-NVmRZLeENkg/XDOMVlTQirI/AAAAAAAAeDo/YaadhTU5Kt4wxwtxtEGATJqXaUCaSyWBACLcBGAs/s640/nafte-det-846x445.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-NVmRZLeENkg/XDOMVlTQirI/AAAAAAAAeDo/YaadhTU5Kt4wxwtxtEGATJqXaUCaSyWBACLcBGAs/s72-c/nafte-det-846x445.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pas-greqise-edhe-italia-nis-kerkimet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pas-greqise-edhe-italia-nis-kerkimet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy