Pas vitit të Skënderbeut, 2019-a nis me figurën e Ismail Qemalit

Pasi u përmbyll një vit i rëndësishëm, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut dhe vitit mbarëkombëtar kushtuar atij, duke përmedur në veçanti sjelljen e shumë albanologëve që mbajtën leksione, tanimë historia na çon në data të rëndësishmë përkujtimore dhe personazhe po ashtu të rëndësishme të kujtesës sonë kolektive.

“Ne do të fillojmë që herët, në fillimin e këtij viti, me figurën e Ismail Qemalit, që përbën 100-vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit. Viti 2019 është 75-vjetori i përkujtimit të një figure tjetër të shquar, Edith Durham, mbretëreshës së pashpallur të shqiptarëve. Të organizojmë një ekspozitë për sa i përket kontributit të partizanëve në batalionin e Antonio Gramshit, në luftën antifashiste në Shqipëri”, tha Dorian Koçi.

Por, a e përmbushi qëllimin e tij “Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut”?

“Le të mos harrojmë që kanë ndodhur përkujtime të Skënderbeut, në të gjitha vendet ku ka shqiptarë nëpër botë. Automatikisht, edhe sikur ato të mos ishin të një niveli të lartë, tregojnë edhe njëherë një nivel të lartë përfaqësimi të shqiptarëve rreth kësaj figure”, tha më tej Dorian Koçi.

Ndërkohë që disa nga institucionet e kulturës janë nën rikonstruksion, godina aktuale e Muzeut Historik Kombëtar vazhdon ende të jetë pa ngrohje, gjë që e bën pothuajse të papërshtatshme përdorimin e sallave për ekspozita.

“Ende vazhdon projektidea e linjës muzeale dhe në zbatim të saj, atëherë do të merren edhe hapat konkret për restaurimin e plotë të kësaj godine”, tha Dorian Koçi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas vitit të Skënderbeut, 2019-a nis me figurën e Ismail Qemalit
Pas vitit të Skënderbeut, 2019-a nis me figurën e Ismail Qemalit
https://1.bp.blogspot.com/-e8WSBR3ti9c/XDYfePiNxUI/AAAAAAAAeUM/R1yh5lBNErMlP6V9W72V4F0loAVAxpJ_gCLcBGAs/s640/ismail-qemali-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-e8WSBR3ti9c/XDYfePiNxUI/AAAAAAAAeUM/R1yh5lBNErMlP6V9W72V4F0loAVAxpJ_gCLcBGAs/s72-c/ismail-qemali-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pas-vitit-te-skenderbeut-2019-nis-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pas-vitit-te-skenderbeut-2019-nis-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy