”Pazari i Vjetër” i Krujës, aty ku koha kthehet xhevair

Aty duket sikur koha kthehet pas, si thoshte dikur Edith Durham për Shqipërinë, ‘’Shqipëria është nga ato xhevaire ku koha duket se është ndalur’’.

Dhe ka gjithë magjinë e saj nëpërmjet disa mënyrash argëtimi, vizita dhe shitblerje, po aq sa mund të shikosh një ansambël të tërë artifaktesh të mbledhura si një trashëgimi të tërë kulturore kombëtare në një treg të vetëm. Një kalldrëm të veçantë si në çdo qytet karakteristik të tipit oriental.

Bashkë me Kalanë e Krujës ai është një nga vendet më të vizituara nga të huajt që e preferojnë këtë vend për shumë arsye por njëkohësisht ndihmojnë njëri-tjetrin për imazhologjinë e qytetit dhe për të shtuar një vlerë më tepër në trashëgiminë kulturore.

Tashmë ka nisur ka nisur aplikimi i projektit të rradhës. Ky projekt ka për qëllim përmirësimin e infrastrukturës së brendshme dhe mobilimin e 5 njësive tregtare, në Pazarin e Vjetër në Krujë.

Falë financimit nga Fondacioni Shqiptaro – Amerikan për Zhvillim dhe në bashkëpunim me bizneset, Specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës monitorojnë në mënyrë të vazhdueshme ecurinë e punimeve në kantieret e ngritura në të gjithë Shqipërinë.

Tregu i Krujës është rikostruktuar në vitin 2015, ai është sa formë estetike po aq dhe i pastër, i rregullt për të pritur vizitorët e saj.

Një arsye është se në këtë vend prehet historia legjendare e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut me epopenë e saj. kjo është diçka plus për ‘’Pazarin e Krujës’’.

Pazari i Krujës është një ansambël që ruan vlera të padiskutueshme historiko-arkitektonike, i cili shtrihet në të dy anët e rrugës me kalldrëm që të çon drejt kalasë së qytetit.

Ndryshe ‘’Pazari i Krujës’’ është zemra e qytetit. Ka një gjallëri të njerëzve dhe mund të shohësh një seri dyqanesh me suvenire të bukura ku është e pamundur të mos ndalosh gjatë një vizite në qytet.

Aty gërshetohen edhe një arkitekturë teknike karakteristike të tipit oriental. Dallohen një seri të objekteve me gur, dru, tulla dhe forma gjeometrike unike.

Ndër të tjera ka çative me tulla, dyqaneve prej druri dhe guri, qilimatë shumllojshme karakteristikë për Ballkanin, punime të bukura me tezgjah dhe me gur.

Vizitorët sa herë vijnë duan të rikthehen përsëri në këtë vend të magjishëm ku koha ka ngelur në vend me mrekullinë e saj.

Punnimet artizanale etnografike dhe kostumet e ralla karakteristike popullore si dhe orenditë e shtëpive mund ti ndeshësh ngado.

Këto financime e bëjnë më të stabilizuar gjendjen në këto qytete muze si Kruja, por gjithashtu i japin një shtysë të madhe besimi dhe vlerësimi kulturës tonë kombëtare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ”Pazari i Vjetër” i Krujës, aty ku koha kthehet xhevair
”Pazari i Vjetër” i Krujës, aty ku koha kthehet xhevair
https://4.bp.blogspot.com/-uzpnSWVlH78/XDtrYykoYFI/AAAAAAAAesk/4GzZs6b_GckhWQetg4QM3dBJtuaddEQZwCLcBGAs/s640/pazari-i-krujes-640x404.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-uzpnSWVlH78/XDtrYykoYFI/AAAAAAAAesk/4GzZs6b_GckhWQetg4QM3dBJtuaddEQZwCLcBGAs/s72-c/pazari-i-krujes-640x404.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pazari-i-vjeter-i-krujes-aty-ku-koha.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pazari-i-vjeter-i-krujes-aty-ku-koha.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy