Pikë kufitare e përbashkët me Greqinë

Qeveria ka vendosur që të ngrejë një pikë kontakti kufitare të përbashkët me Greqinë. Televizioni Klan ka mësuar se Ministria e Brendshme dhe ajo e Ekonomisë dhe Financave kanë arritur të finalizojnë projekt- marrëveshjen që do të firmoset me shtetin grek në verën e këtij viti.

Qëllimi kryesor është ndërtimi i një qendre e cila do të ketë të punësuar shtetas të të dy vendeve, të cilët do të jenë në funksion të shkëmbimit të informacionit dhe procedurave në kufirin mes shtetit helen dhe vendit tonë.

Pika e përbashkët do të funksionojë si në lehtësimin e kontrolleve kufitare për qytetarët që kalojnë aty, por edhe për mallrat të cilat kontrollohen nga doganat.

Burimet bëjnë me dije se marrëveshja synon rritjen e bashkëpunimit në luftën kundër krimit të organizuar, trafikimit të drogave dhe kontrabandës.

Ky është hapi i dytë që qeveria shqiptare merr për njëhsimin e një pike të përbashkët kufitare pas asaj me Kosovën, edhe pse modeli që po ndiqet nuk është i njëjtë.

Këtë vit qeveria jonë pritet të miratojë dhe një marrëveshje me Serbinë, e cila ka si qëllim ndihmën për të dy shtetet që të anëtarësohen në Bashkimin Europian./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pikë kufitare e përbashkët me Greqinë
Pikë kufitare e përbashkët me Greqinë
https://1.bp.blogspot.com/-_mYiB-XvOko/XDJU_V7ARsI/AAAAAAAAeCc/1zj1rwJMLu8Ie9Ad_ucw07VvKfw9EdzpwCLcBGAs/s640/dogana-kakavije-933x445-640x305.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_mYiB-XvOko/XDJU_V7ARsI/AAAAAAAAeCc/1zj1rwJMLu8Ie9Ad_ucw07VvKfw9EdzpwCLcBGAs/s72-c/dogana-kakavije-933x445-640x305.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pike-kufitare-e-perbashket-me-greqine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/pike-kufitare-e-perbashket-me-greqine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy