Serbo-malazezët në Shkodër kërkojnë 7 janarin festë zyrtare

Krishtlindja ortodokse e ritit sllav është festuar edhe në kishën e fshatit Vrakë, në Shkodër. Fshati banohet nga minoriteti serbo-malazez dhe meshën për banorët e zonës e ka drejtuar një klerik i dërguar nga kisha serbe në Malin e Zi.

Predrag Sçepanoviç dha mesazhe paqeje dhe bekimi për të gjitha vendet ku jetojnë pjesëtarët e këtij komuniteti.

Pavlo Janko, kryetar i Shoqatës së Pakicave serbo-malazeze në Shkodër, u shpreh se kjo është një festë tepër e rëndësishme dhe se është bërë kërkesë që të njihet si ditë zyrtare pushimi nga shteti shqiptar.

“Në Shqipëri, një nga vendet që siç e dini ka shumë festa kombëtare, derisa ka edhe festë ballokumesh, që nuk e di mirë shtrirjen dhe gjerësinë e saj, duke pasur parasysh që Krishtlindja është një festë e madhe në rruzullin tokësor, mendoj se edhe ne duhet të kemi të drejtë”, tha Pavlo Janko.

Më herët në këtë zonë është vendosur një monument përkujtimor për ushtarët malazezë dhe serbë të vrarë në rrethimin e Shkodrës. Skandalin e denoncoi pak ditë më parë në emisionin “Gjurmë shqiptare”, gazetari Marin Mema.

Në lidhje me këtë përmendore, Pavlo Janko tha se nuk bëhet fjalë për një ndërtim të ri, por një rikonstruksion i rrënojave, ndonëse më parë aty nuk ka ekzistuar një e tillë.

“Aty është një restaurim, gjë që nuk ka nevojë për kurrgjë, por vetëm një paragraf, sipas të cilit ‘restaurimi realizohet me shpenzimet e familjarit’. Është vendosur gjatë luftës dhe në momentin që ka pasur luftë, ai ka pasur të drejtën ta vendosë ku të dojë. S’ka pasur leje ndërtimi në 1912-n për të shkuar t’i marrë leje dikujt. Ai është aty ku ka qenë i shkatërruar tjetri”, tha Pavlo Janko.

Në vitin 1912, ushtria e Malit tëZzi rrethoi qytetin e Shkodrës për ta pushtuar. Mes shqiptarëve në qytet dhe vullnetarëve të ardhur nga shumë zona të Shqipërisë, që ndodhej ende nën pushtimin turk, por edhe forcat e ushtrisë turke që po shpërbëhej, kanë luftuar.

Por, Shkodra u pushtua edhe disa muaj më vonë. Ishte kërcënimi i perandorisë Austro-Hungareze, ajo që detyroi ushtrinë serbo-malazeze të ikte brenda një dite nga qyteti, që mbeti pjesë e shtetit të ri shqiptar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbo-malazezët në Shkodër kërkojnë 7 janarin festë zyrtare
Serbo-malazezët në Shkodër kërkojnë 7 janarin festë zyrtare
https://4.bp.blogspot.com/-ICCCSL9LxG8/XDeXykNbjWI/AAAAAAAAedk/00WY3gn422A2eKMrWfDO8EmtaS6SyeJqQCLcBGAs/s640/Vraka.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ICCCSL9LxG8/XDeXykNbjWI/AAAAAAAAedk/00WY3gn422A2eKMrWfDO8EmtaS6SyeJqQCLcBGAs/s72-c/Vraka.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/serbo-malazezet-ne-shkoder-kerkojne-7.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/serbo-malazezet-ne-shkoder-kerkojne-7.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy