Solana dhe SHBA-ja e shpëtuan Kosovën nga ndarja në vitin 2004

Blerim Shala, këshilltar i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur rreth zërave për ndarjen e Kosovës, në kuadër të një marrëveshjeje me Serbinë.

Shala ka thënë në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, se Kosova ka bërë gabime serioze ndër vite, të cilat, sipas tij, “kulmuan me trazirat e marsit të vitit 2004″.


“Kosova ka mundur të ndahet atë vit”, ka deklaruar Shala, duke kujtuar ngjarjen e nxitur pas mbytjes së dy fëmijëve shqiptarë në lumin Ibër, në pjesën veriore të Mitrovicës.

Gjatë atyre trazirave, që zgjatën dy ditë, u vranë 19 civilë, nga të cilët 11 shqiptarë dhe 8 serbë, ndërsa u lënduan mbi 900 persona, po ashtu kryesisht shqiptarë.

Sipas Shalës, Kosova i shpëtoi ndarjes më 2004 falë atëherë Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkimit Evropian, Javier Solana,dhe falë Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Po të mos ndërhynte Solana dhe SHBA-ja, ndarja e Kosovës do të ishte punë e kryer”, është shprehur ai.

Sipas tij, për marrëveshje me Serbinë ia vlen të mendohet edhe shkëmbimi i territorit.

“Serbia kërkon territor për njohje”, ka deklaruar Shala, duke shtuar se, megjithatë një kërkesë e tillë nuk është bërë zyrtarisht./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Solana dhe SHBA-ja e shpëtuan Kosovën nga ndarja në vitin 2004
Solana dhe SHBA-ja e shpëtuan Kosovën nga ndarja në vitin 2004
https://4.bp.blogspot.com/-JzctgrwPIhI/XDjJgQLH2YI/AAAAAAAAeg8/0M5JGjAw2uwpMtyvtCsVnBe_1FaYuiziACLcBGAs/s640/solan.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-JzctgrwPIhI/XDjJgQLH2YI/AAAAAAAAeg8/0M5JGjAw2uwpMtyvtCsVnBe_1FaYuiziACLcBGAs/s72-c/solan.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/solana-dhe-shba-ja-e-shpetuan-kosoven.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/solana-dhe-shba-ja-e-shpetuan-kosoven.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy