Të dhënat: Shqiptarët nuk kërkojnë më për baste në Google

Që prej datës 1 Janar të këtij viti, bastet sportive janë të paligjshme në vendin tonë. Ky vendim erdhi kryesisht si pasojë e rritje së këtij lloj aktiviteti mes shqiptarëve të thjeshtë. Masivizimi i këtij lloj aktiviteti, veç numrit të pikave të basteve dhe shifrave të parave të lëna, vërtetohet edhe nga kërkimet e shqiptarëve në motorin e kërkimit “Google”. Google trends është një indikator mjaft i saktë e interesave të një shoqërie të caktuar.

Të dhënat tregojnë se në `12 muajt e fundit, mes 20 kërkimeve kryesore të shqiptarëve në Google, 5 prej tyre i takojnë basteve sportive, ose më saktë, 4 kompanive të basteve, vendase apo të huaja, dhe 1 prej tyre, faqe interneti e specializuar në rezultatet e ndeshjeve, pra rrjedhojë e drejtpërdrejtë e bastvënies sportive. Nga një hulumtim i kërkimeve kyçe të shqiptarëve në Google në 30 ditët e fundit, rezulton se të gjitha këto kërkime janë zhdukur.

Rezulton se vetëm një prej tyre, i takon basteve sportive, që mesa duket, në pamje të parë, është një mekanizëm i ri i “lojës”. Pra, shqiptarët duket se po luajnë më pak bixhoz dhe kjo reflektohet më së miri edhe në kërkimet e tyre në rrjet, e sidomos në Google, motorin më të madh ët kërkimit në botë.

Pavarësisht kësaj, interesi vijon të jetë, paçka se bëhet fjalë për një aktivitet të paligjshëm. Të dhënat ndërkohë tregojnë se ndalimi i basteve sportive në vend nuk ka çuar në një rritje të ndjeshme të këtyre basteve në websitet e huaja.

(SCAN/a.rada)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Të dhënat: Shqiptarët nuk kërkojnë më për baste në Google
Të dhënat: Shqiptarët nuk kërkojnë më për baste në Google
https://4.bp.blogspot.com/-ezzT52SYGJo/XDOlE5M3OYI/AAAAAAAAeIA/Nqg-DRBGtR8-9OmQTtQKPb7gW4cFJGEHgCLcBGAs/s640/skedine-baste.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ezzT52SYGJo/XDOlE5M3OYI/AAAAAAAAeIA/Nqg-DRBGtR8-9OmQTtQKPb7gW4cFJGEHgCLcBGAs/s72-c/skedine-baste.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/te-dhenat-shqiptaret-nuk-kerkojne-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/te-dhenat-shqiptaret-nuk-kerkojne-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy