Thaçi flet për marrëveshjen me Serbinë: Ka të bëjë me korrigjimin e kufijve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pranuar se marrëveshja finale me Serbinë nënkupton edhe ‘korrigjimin’ e kufijve.

Kjo marrëveshje nuk ka të bëjë vetëm me korrigjimin e kufijve, por edhe me aspekte të tjera”, ka shkruar ai në një postim në Facebook pjesë të përgjigjeve të tij dhënë për agjencinë e lajmeve të Austrisë (APA), e pikërisht për gazetarin Martin Auernheimer.

Kjo marrëveshje do të jetë gjithëpërfshirëse, e cila trajton edhe çështje të tjera, si çështjen e personave të zhdukur nga lufta e fundit, të cilët edhe më tutje nuk janë kthyer në vendlindje”, ka sqaruar më pas Presidenti i Kosovës.

Thaçi ka shkruar se marrëveshja do të krijojë më shumë stabilitet dhe paqe në rajon, mundësonte anëtarësimin e të dyja vendeve në BE, nënkupton që nuk do të ketë më kufij monoetnik e që trajton edhe çështjen e personave të zhdukur.

Aktualisht, Kosova ka hyrë në dialog me Serbinë, edhe me një Ekip Negociator të cilin e udhëheq Fatmir LImaj e Shpend Ahmetin si lehtësues të marrëveshjes që do të arrihet në mes të Hashim Thaçit dhe Presidentit serb, Aleksander Vuçiç./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Thaçi flet për marrëveshjen me Serbinë: Ka të bëjë me korrigjimin e kufijve
Thaçi flet për marrëveshjen me Serbinë: Ka të bëjë me korrigjimin e kufijve
https://1.bp.blogspot.com/-_oq98jsl1ko/XESpA4aCHTI/AAAAAAAAfQw/ohKYG1bUHlwyaBeWqqyCHnxwxe-6GCqIQCLcBGAs/s640/thaci-2-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_oq98jsl1ko/XESpA4aCHTI/AAAAAAAAfQw/ohKYG1bUHlwyaBeWqqyCHnxwxe-6GCqIQCLcBGAs/s72-c/thaci-2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/thaci-flet-per-marreveshjen-me-serbine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/thaci-flet-per-marreveshjen-me-serbine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy