Tito dhe SHBA kundër ndërhyrjes greke në jug të Shqipërisë (Dokumenti)

Dëshmi interesante rreth qëndrimit të Shteteve të Bashkuara ndaj Greqisë lidhur me marrëdhëniet me vendet e tjera të Ballkanit kanë nxjerrë në dritë dokumentet e deklasifikuara të CIA-s që nga viti 1949.

Dokumentet, duke përfshirë edhe përmbledhjet e telegrameve diplomatike dhe komentet e CIA-s të tregojnë se ambasadorët e Uashingtonit në Ballkan ishin të shqetësuar për mundësinë e ndërhyrjes ushtarake greke në Shqipëri.

Në mars të ’49-ës, ambasadori i SHBA në Beograd vlerësoi se Greqia mund t’i propozonte Kombeve të Bashkuara të vepronte si garantues për kufijtë e pandryshuar në atë kohë në Ballkan. Pastaj ambasadori tha se Athina mund t’i mohojë pretendimet e saj ndaj Shqipërisë jugore, me kusht që Jugosllavia, Shqipëria dhe Bullgaria të pranonin ndarjen e kufijve të tyre.
Një tjetër dokumentet tregon se Departamenti i Shtetit i kërkoi ambasadorit amerikan në Greqi, t’ia bëjë absolutisht të qartë qeverisë se Shtetet e Bashkuara janë absolutisht kundër një hyrje të mundshme të ushtrisë kombëtare në Shqipëri, në operacionet kundër gueriljeve komuniste greke.

Pushtimi i mundshëm grek i Shqipërisë shqetësonte veçanërisht edhe Titon, i cili në shtator i tha ambasadorit se një zhvillim i tillë do të bënte “më të vështirë” situatën për Jugosllavinë.

Ai i bëri thirrje SHBA-ve që të ndërmjetësojë në mënyrë që Athina të mos lëvizë kundër Tiranës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tito dhe SHBA kundër ndërhyrjes greke në jug të Shqipërisë (Dokumenti)
Tito dhe SHBA kundër ndërhyrjes greke në jug të Shqipërisë (Dokumenti)
https://4.bp.blogspot.com/-cX11XyMtSRI/XDZOcLET-tI/AAAAAAAAeZY/vb3hlDhM4fM4zGhrxarSMtnR7vgLSxNjgCLcBGAs/s640/lufte-1-640x329.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-cX11XyMtSRI/XDZOcLET-tI/AAAAAAAAeZY/vb3hlDhM4fM4zGhrxarSMtnR7vgLSxNjgCLcBGAs/s72-c/lufte-1-640x329.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/tito-dhe-shba-kunder-nderhyrjes-greke.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/tito-dhe-shba-kunder-nderhyrjes-greke.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy