Vazhdon agresioni diplomatik i Serbisë, i tërheqin Kosovës edhe një njohje


Serbia e ka vazhduar fushatën agresive për t’i tërhequr njohjet e Kosovës. Ivica Daçiç thotë se edhe Palauit ka vendosur ta çnjohë shtetin kosovar. Në këtë mënyrë, Serbinë s’e ka ndalur fare taksa ndaj produkteve serbe e Kosovës për të mos ndërmarrë agresione të tilla diplomatike.


Në një deklaratë për televizionin serb “Pink”, Daçiçi tha se presidenti i Palauit ka mbërritur në Beograd dhe nesër do të ketë takim me presidentin serb, Vuçiç, transmeton Koha.net.

Ai ka shtuar se është ende herët nëse edhe Saint Kitts dhe Nevis do të tërheqë njohjen, por, sipas tij, “ka gjasa që kjo të ndodhë”.

Edhe fëmijët e mi më pyesin shpesh se ku gjenden shtete të caktuara, por ato shtete kanë të drejta të barabarta [në OKB] sikurse Kina. Unë rregullisht ua tregoj hartën të gjithëve kush e ka njohur Kosovën e kush jo. Po ti rreferohemi territoreve jemi në përparësi të madhe”, ka shtuar Daçiçi.

Shefi i diplomacisë serbe shtoi se pret që muajve të ardhshëm, numri i shteteve që e kanë njohur Kosovën të bie në 96.

Fatmir Haxholli, këshilltar politik i ministrit Behgjet Pacolli, thënë për KTV-në se këto janë pretendime të shtetit serb për ta dëmtuar Kosovën.

Në çastin që hapet perspektiva e aplikimit për anëtarësim në OKB, ne do ja bashkëngjesimin aplikacionit edhe njohjet dhe pastaj, le të shohim se a do të mund të shërbehet Serbia me praktika dhe dokumente skandaloze që ajo i quan çnjohje”, ka thanë Haxholli.

“Çnjohja si koncept dhe si praktikë nuk ekziston në marrëdhënie mes shteteve, dhe kushdo që pretendon ndryshe, shkel me dy këmbët ligjin dhe të drejtën publike ndërkombëtare. Serbia po shërbehet më këtë temë me qëllim të ndërtimit të një narracioni të rrejshëm, të cilin synon ta shfrytëzojë si kartë për koncesione në dialog”, ka thënë Haxholli./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vazhdon agresioni diplomatik i Serbisë, i tërheqin Kosovës edhe një njohje
Vazhdon agresioni diplomatik i Serbisë, i tërheqin Kosovës edhe një njohje
https://3.bp.blogspot.com/-Hcp5TIdzV7w/XESyuZkUflI/AAAAAAAAfRo/FsplZZEb7rU39ZdqwGHAARNH8MJz8G4hgCLcBGAs/s640/dacic-igor-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Hcp5TIdzV7w/XESyuZkUflI/AAAAAAAAfRo/FsplZZEb7rU39ZdqwGHAARNH8MJz8G4hgCLcBGAs/s72-c/dacic-igor-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/vazhdon-agresioni-diplomatik-i-serbise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/vazhdon-agresioni-diplomatik-i-serbise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy