Vjen nipi dhe më thotë: “Gjysh, i urrej shqiptarët” – desh u alivanosa

Para disa ditëve nipi im i vogël (klasa e tretë) vjen nga shkolla dhe më kumton një lajm të rëndësishëm: ”I urrej shqiptarët”. Mezi u mbajta në karrige dhe gati sa u alivanosa, sepse ky konstatim nuk vjen nga shtëpia jonë, transmeton INA shkrimin e Nikolla Pisarev.

Shkolla e tij është në komunën më VMRO-iste të qytetit, e mbushur me ikonografi adekuate. Mbahem në karrige dhe më bie ndërmend se të premte është dita e Xhumasë, ditë kur zakonisht dal edhe në Çarshi.

Pa sulme dhe histeri e binda nipin tim të shkojmë deri në Çarshi për t’i vizituar zanatlinjtë: Vlatkon, Xhelën, Asllanin, pastaj të blejmë fara për majdanoz të xhaxhi Shaban, te çajtorja ta takojmë hoxhë Ramadanin dhe të bëjmë muhabet. Dhe në fund te Destani për qebapë.

Po shkonim me nipin në vizitat e planifikuara, pastaj,, Mirëdita, dhe si je, si shkon puna, të gjitha po i them në gjuhën shqipe…. E pyesë nipin për secilin nga personazhet, para tyre se a i urren këtë zotërinj….
Fëmija i habitur më shikon dhe thotë, Jo gjysh, përse.

Po, më parë kur erdhe nga shkolla më the se i urren shqiptarët. Ja shqiptarët janë këta miqtë e mi, ai urren tash. Fëmija u skuq dhe në mënyrë naive m’u përgjigj, gjysh, por kështu thonë të gjithë në shkollë.

“Të pshurrsha në shkollë”, i thashë.

“Ju them të gjithë maqedonasve t’i dërgojnë më shpesh fëmijët në Çarshi ta mësojnë shkollën e jetës, përndryshe gjithë jetën do mbesin VMRO-istë, humbje e madhe”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vjen nipi dhe më thotë: “Gjysh, i urrej shqiptarët” – desh u alivanosa
Vjen nipi dhe më thotë: “Gjysh, i urrej shqiptarët” – desh u alivanosa
https://2.bp.blogspot.com/-uPbebhbNPuY/XEyahrlzrzI/AAAAAAAAfyk/8kxtqz2PkCcKmsGZnif-Hit6NsanYTRJQCLcBGAs/s640/ff-640x424-640x424.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-uPbebhbNPuY/XEyahrlzrzI/AAAAAAAAfyk/8kxtqz2PkCcKmsGZnif-Hit6NsanYTRJQCLcBGAs/s72-c/ff-640x424-640x424.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/vjen-nipi-dhe-me-thote-gjysh-i-urrej.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/vjen-nipi-dhe-me-thote-gjysh-i-urrej.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy