Zyrtare: Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka firmosur Ligjin për gjuhët.

Ligji me firmën e Xhaferit dërgohet në Gazetën Zyrtare dhe pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi.


Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi të Maqedonisë në orët e pasdites ka dërguar Ligjin në Gazetën Zyrtare. Para pak minutave Xhaferi këtë e ka konfirmuar edhe në profilin e tij në Facebook, transmeton zgjohushqiptar.info.

Ligji për Gjuhët u miratua më 11 janar të vitit të kaluar në situatë të tensionuar mes deputetëve. Pas votimit në lexim të dytë me 69 vota për, presidenti maqedonas, Gjorgje Ivanovi, nuk e dekretoi me arsyetimin se i ky ligj është në kundërshtim me Kushtetutën dhe se është në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit.

Sipas procedurës, Ligji u kthye për rivotim në institucionin ligjvënës. Në lexim të tretë, ai përsëri mori miratimin e shumicës së deputetëve. Pavarësisht kësaj, Ivanovi ka vazhduar të mos e nënshkruajë Ligjin për përdorimin e gjuhëve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11504,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,712,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3498,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zyrtare: Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni
Zyrtare: Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni
https://4.bp.blogspot.com/-_CeKpKiHgeU/XD0WUWUCnnI/AAAAAAAAe1Y/X4UyED-Hwj0BpuCLST9rkbpVEWv0Lo3rQCLcBGAs/s640/C6D930B2-4C5D-4926-B40B-011061A9821F.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-_CeKpKiHgeU/XD0WUWUCnnI/AAAAAAAAe1Y/X4UyED-Hwj0BpuCLST9rkbpVEWv0Lo3rQCLcBGAs/s72-c/C6D930B2-4C5D-4926-B40B-011061A9821F.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/zyrtare-shqipja-gjuhe-zyrtare-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/zyrtare-shqipja-gjuhe-zyrtare-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy