‘Carnegie’: Qendra Sekrete e Rusisë në Nish kërcënim për sigurinë e Kosovës

Fondacioni ‘Carnegie’ për Paqen Ndërkombëtare që është themeluar në vitin 1910 në Washington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka publikuar një studim, përmes të cilit paralajmërohen shtetet e Ballkanit Perëndimor, e veçanërisht Kosova për sulme të mundshme kibernetike që mund të vijnë nga Rusia e Vladimir Putinit.

Kjo organizatë e cila ka qendrat e veta në gjashtë vende të ndryshme të botës, thotë se shteti rus mund të përdor sulmet kibernetike për të penguar zhvillimet në Ballkan, duke përmendur kështu edhe marrëveshjen finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Incidentet e ndryshme kibernetike dëshmojnë se Rusia ka mekanizëm të fuqishëm për sulme kibernetike dhe keqinformim. Para diskutimeve për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe anëtarësimit të Maqedonisë Veriore në NATO, faktorët e jashtëm mund t’i përdorin sulmet kibernetike për ta penguar zhvillimin e këtyre proceseve”, thuhet në këtë hulumtim të siguruar nga media.

Si pasojë e këtij rreziku, thuhet se shtetet Ballkanike janë duke marrë masa dhe po rrisin kapacitetet e tyre mbrojtëse.

“Si rezultat i kësaj, disa shtete ballkanike janë duke i shtuar kapacitetet e tyre për mbrojtje ndaj sulmeve kibernetike në bashkëpunim me shtetet perëndimore. Rusia vlerësohet si njëra ndër kërcënimet më serioze në rajon për sulme kibernetike”, thuhet ndër të tjera në hulumtim.

Sipas kësaj analize, thuhet se shumë shtete dyshojnë se Rusia ka një qendër të fshehtë të inteligjencës në Nish të Serbisë, përmes të cilës monitoron zhvillimet në Kosovë, Serbi e Maqedoni.

“Shumë shtete perëndimore dyshojnë se qendra ruse për shërbime emergjente në Nish i shërben Rusisë si qendër e inteligjencës. Pavarësisht qëllimit të vërtetë të ndërtimit të saj, kjo qendër ia ofron Moskës një platformë potenciale për t’i monitoruar zhvillimet në Serbi dhe në shtete tjera, si Bosnjë, Bullgari, Kosovë dhe Maqedoni Veriore”, potencon studimi i fondacionit amerikan.

Ndër të tjera tregohet edhe strategjia e politikanëve rus, për nxitjen e tensioneve në Ballkan, përmes deklarimeve të rrejshme.

“Në vitin 2015, Lavrovi dhe zyrtarët tjerë rusë shkuan aq larg, saqë i akuzuan shtetet anëtare të NATO-s, Shqipërinë dhe Bullgarinë, se po synojnë ta copëtojnë Maqedoninë. Ministri bullgari i punëve të jashtme i kishte quajtur të papërgjegjshme këto deklarata. Dy vjet më vonë, ministria e jashtme ruse deklaroi se Shqipëria, e ndihmuar nga Bashkimi Evropian, NATO-ja dhe Kosova, ka pretendime territoriale ndaj Greqisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë. Në të dyja rastet, përmes ndërkombëtarizimit të çështjeve që në fakt ishin çështje të brendshme, zyrtarët rusë nxitën tensione mes maqedonasve dhe shqiptarëve dhe mosmarrëveshje tjera rajonale”, thuhet ndër të tjera në këtë hulumtim.

Se Rusia nuk është e interesuar që të zgjidhen problemet në Ballkan e thonë edhe shumë analistë e njohës të politikës ndërkombëtare. Këtë gjë sipas tyre e ka dëshmuar edhe vizita e fundit e Putinit në Beograd, pas të cilës presidenti rus nuk deklaroi asgjë që Serbia mund ta konsideronte si përkrahje për zgjidhjen e problemit me Kosovën./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11502,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3497,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ‘Carnegie’: Qendra Sekrete e Rusisë në Nish kërcënim për sigurinë e Kosovës
‘Carnegie’: Qendra Sekrete e Rusisë në Nish kërcënim për sigurinë e Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-Tl6A2oTHabY/XGBcUQIAAcI/AAAAAAAAg8E/RH38BiGpYzEgUzNNq6Ty7RsC2Wco1TcSgCLcBGAs/s640/Vladimir-Putin-Kosovo-620x350-1200x630-640x336.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-Tl6A2oTHabY/XGBcUQIAAcI/AAAAAAAAg8E/RH38BiGpYzEgUzNNq6Ty7RsC2Wco1TcSgCLcBGAs/s72-c/Vladimir-Putin-Kosovo-620x350-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/carnegie-qendra-sekrete-e-rusise-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/carnegie-qendra-sekrete-e-rusise-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy