Daçiq: Tradicionalisht këto shtete kanë qenë kundër Serbisë dhe përkrahje për Shqiptarët

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot se janë krijuar të gjitha kushtet për një kompromis ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që do të marrë garancinë e ndërkombëtarëve, megjithatë ai thotë se Prishtina nuk dëshiron një marrëveshje duke bllokuar kështu vazhdimin e dialogut.

“Në këto momente askush nga ndërkombëtarët nuk e di se çfarë do të ndodh, përderisa përfaqësuesit e Prishtina prezantojnë qëndrime të ndryshme dhe deklarata të ndryshme”, ka thënë kreu i diplomacisë serbe.

Ai gjithashtu ka folur edhe për raportet ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Republikës së Kosovës, duke thënë se janë në nivelin më të ulët, shkaku i refuzimit për heqjen e taksës. Dacic ka shtuar se komuniteti ndërkombëtar e ka kuptuar se nuk mund të vazhdohet dialogu pa u larguar pengesat.

“Ata e kanë kuptuar tani, dhe situata aktuale është që Kosova po perceptohet si një pengesë për vazhdimin e dialogut për arritjen e një marrëveshje”, ka shtuar ai, shkruan ‘novosti’, transmeton Gazeta Express.

Politikani serb ka folur edhe letrën e Mathew Palmer që arriti të martën në adresë të krerëve të shtetit të Kosovës, gjë që sipas tij tregon se mbështetja dhe raportet ndërmjet dy shteteve janë në një nivel shumë të ulët.

Sipas tij për Serbinë është e rëndësishme që të vazhdohet dialogu dhe të mos humbet kohë, duke potencuar se interesat e Serbisë dhe të ndërkombëtarëve për normalizim të raporteve janë në të njëjtën linjë.

“Haradinaj e ka portretizuar Mogherinin si armike të Kosovës, dhe për herë të parë jemi në një situatë ku Mogherini, SHBA-të, Franca dhe Rusia pajtohet që kompromisi është i nevojshëm”, ka shtuar Dacic.

E kur ka folur për qëndrimin e Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe, Dacic ka thënë se ata tradicionalisht kanë qenë kundër Serbisë, duke përmendur edhe qëndrimin e Gjermanisë kundër një zgjidhje që mund të vij si rezultat i ndryshimit të kufijve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11495,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3493,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Daçiq: Tradicionalisht këto shtete kanë qenë kundër Serbisë dhe përkrahje për Shqiptarët
Daçiq: Tradicionalisht këto shtete kanë qenë kundër Serbisë dhe përkrahje për Shqiptarët
https://3.bp.blogspot.com/-CkSsb3di7hA/XGRU_DiDKXI/AAAAAAAAhOk/JIxHmvGgxY0neXLnZ6gbNTZFqLFENUC3gCLcBGAs/s640/706B0587-789B-480F-BCF7-9B6B83A545AC_w1023_r1_s.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-CkSsb3di7hA/XGRU_DiDKXI/AAAAAAAAhOk/JIxHmvGgxY0neXLnZ6gbNTZFqLFENUC3gCLcBGAs/s72-c/706B0587-789B-480F-BCF7-9B6B83A545AC_w1023_r1_s.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/daciq-tradicionalisht-keto-shtete-kane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/daciq-tradicionalisht-keto-shtete-kane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy