Gjirokastër, banorët e Kolonjës kundër ndërtimit të HEC-it: Fshati rrezikon të mbetet pa ujë

Një tjetër leje është dhënë nga Ministria e Energjitikës për ndërtimin e një HEC-i të vogël në Gjirokastër. Konkretisht bëhet fjalë për në fshatin Kolonjë. Lapsi.al disponon shkresën paraprake për Vlerësimin e Ndikimit Në Mjedis të këtij projekti energjitik.

Por banorët e fshatit kanë dalë kundër, me pretendimin se HEC-i do të shfrytëzojë të vetmin burim ujor që ka fshati. Ata kanë nisur mbledhjen e firmave për një peticion që do t’i shkojë Bashkisë Gjirokastër dhe institucioneve të tjera. ‘HEC Kolonja’ do të zhvillohet nga kompania ‘E.T.T. GROUP AUTO” Sh.p.k, me administrator Ollga Gjokaj, e cila është aktualisht drejtoresha e Drejtorisë Rajonale të Formimit Profesional Nr.4 në Tiranë.

Shpesh në zonat ku janë ndërtuar hidrocentrale, popullatës vendase u është shkaktuar problem në furnizimin me ujë. Po kështu ka pasur dhe leje koncensionare për HEC-e edhe në zonat e mbrojtura natyre. Zagoria ishte shembulli i fundit, ku pavarësisht se gëzon statusin Park Natyror Kombëtar, qeveria i kishte dhënë leje kompanisë SHELL të bënte shpime për naftë./Lapsi.al/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11504,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,712,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3498,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjirokastër, banorët e Kolonjës kundër ndërtimit të HEC-it: Fshati rrezikon të mbetet pa ujë
Gjirokastër, banorët e Kolonjës kundër ndërtimit të HEC-it: Fshati rrezikon të mbetet pa ujë
https://1.bp.blogspot.com/-CvwD3ijkT4E/XGQ2cmxBzDI/AAAAAAAAhLM/b-2WkD6frKgbF-y4dE0_WVrbZ2ez-gWwQCLcBGAs/s640/th3.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-CvwD3ijkT4E/XGQ2cmxBzDI/AAAAAAAAhLM/b-2WkD6frKgbF-y4dE0_WVrbZ2ez-gWwQCLcBGAs/s72-c/th3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/gjirokaster-banoret-e-kolonjes-kunder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/gjirokaster-banoret-e-kolonjes-kunder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy