I vrau djalin shqiptarit, italiani kërkon ‘Besë’ sipas Kanunit

A është Kanuni një kod sjelljeje për Shqipërinë i cili ‘garanton’ vetëm hakmarrjen apo të jep edhe mundësinë e faljes? Këtë pyetje bën në Itali programi investigativ “Le Iene” i cili është marrë gjatë më rastin e familjes Sicignano.

Kujtojmë se Francesco Sicignano vrau një shqiptar, i cili kishte hyrë në shtëpinë e italianit për të grabitur gjatë natës.

Francesco nuk e di se kush duhet të përballet me hakmarrjen e Kanunit. Për këtë arsye familja Sicignano takon një ndërmjetës për të folur me prindërit e djalit me shpresën se mund të marrin dhe një falje.

Media italiane e përshkruan Kanunin si “një kod të tmerrshme dhe arkaike të sjelljes që ende ekziston në disa pjesë të Shqipërisë. Sipas këtij ligji mesjetar gjaku duhet të lahen me gjak. Vetëm ndërhyrja e një ndërmjetësi ndonjëherë mund të ndryshojë fatin.”

Është shumë e qartë se familja vuan për shkak të kësaj çështjeje. Në këtë rast, Kanuni thotë se është e mundur të falësh “, thotë ndërmjetësi i cili dëgjon çfarë ka për të thënë familja Sicignano para se të nisej për në Shqipëri për të takuar prindërit e djalit të vrarë të cilët më parë kishin kërcënuar me hakmarje ndaj familjes së Francesco Sicignano.


Babai i djalit të vrarë mund të dëshirojë të takohet me Francescon në atë rast, ne do të duhet të shkojmë në Shqipëri. Nëse vini me mua do të jeni nën përgjegjësinë time dhe asgjë nuk do t’ju ndodhë derisa të ktheheni në shtëpi. Sepse në qoftë se diçka duhet të ndodhë me ju unë do të çnderohem “, deklaron ndërmjetësi shqiptar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11496,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3494,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: I vrau djalin shqiptarit, italiani kërkon ‘Besë’ sipas Kanunit
I vrau djalin shqiptarit, italiani kërkon ‘Besë’ sipas Kanunit
https://2.bp.blogspot.com/-BgHfV5iA4cQ/XGB9FbZO8MI/AAAAAAAAg9M/NY9ICJuHGo0I5twEOdGpcNfFD3oLiqbKgCLcBGAs/s640/Italiani-770x433.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-BgHfV5iA4cQ/XGB9FbZO8MI/AAAAAAAAg9M/NY9ICJuHGo0I5twEOdGpcNfFD3oLiqbKgCLcBGAs/s72-c/Italiani-770x433.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/i-vrau-djalin-shqiptarit-italiani.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/i-vrau-djalin-shqiptarit-italiani.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy