Kushtet e punës në Shqipëri, orare të zgjatura, të papaguara dhe mungesë sigurie

Punonjësit në vendin tonë, kryesisht ata nëpër fasoneri, përballen me kushte mjaft të vështira në punë jo vetëm me orare të zgjatura dhe të papaguara, por edhe pasiguri që shpesh kanë çuar edhe në aksidente.

Në seancën dëgjimore të zhvilluar pranë nënkomisionit për Barazinë Gjinore dhe Parandalimin e Dhunës ndaj Gruas kryetarja e organizatës Aleanca Gjinore Për Zhvillim, Mirela Arqimandriti, renditi disa prej problematikave të evidentuara gjatë vitit 2018, duke kërkuar strukturave përgjegjëse të reagojnë.

Ndërsa për krerët e inspektorateve shtetërore të punës dhe atë shëndetësor ka shumë mungesa në kapacitete për mbulimin me inspektime të të gjithë subjekteve ndërkohë që aktualisht inspektohen vetëm 5%, shkruan “scan”.

Gjatë vitit 2018 janë bërë 500 inspektime nga Inspektorati Shtetëror I Punës dhe janë raportuar 93 ankesa pjesa më e madhe nga punonjës të fasonerisë kryesisht për cenim te marrëdhënieve të punës, mosdhënie të pagës dhe mos derdhjen e sigurimeve shoqërore nga punëdhënësi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11495,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3493,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kushtet e punës në Shqipëri, orare të zgjatura, të papaguara dhe mungesë sigurie
Kushtet e punës në Shqipëri, orare të zgjatura, të papaguara dhe mungesë sigurie
https://4.bp.blogspot.com/-fiJQ5TskTds/XGQ7hmU6OhI/AAAAAAAAhMM/flboA03JGTgSyuWlM4njkqnG3wXMS_YzQCLcBGAs/s640/fasoneri-rrobaqepesi-765x383-1_1550061397-7091630.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-fiJQ5TskTds/XGQ7hmU6OhI/AAAAAAAAhMM/flboA03JGTgSyuWlM4njkqnG3wXMS_YzQCLcBGAs/s72-c/fasoneri-rrobaqepesi-765x383-1_1550061397-7091630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/kushtet-e-punes-ne-shqiperi-orare-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/kushtet-e-punes-ne-shqiperi-orare-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy