Njihuni me Ramiz Kelmendin, biznesmeni kosovar pro serb, importuesi kryesor i mallrave nga Serbia

Ish-zëvendëskryeministri dhe deputeti aktual i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, Ramiz Kelmendi është importuesi kryesor i mallrave serbe në Kosovë dhe një nga lobuesit më të fortë për heqjen e taksës 100%, që qeveria kosovare ka vendosur së fundmi për produktet që vijnë nga Serbia.

Ky qëndrim i tij pro serb, të cilin e ka shprehur disa herë hapur në media, është i lidhur ngushtë me interesat e tij financiare. Si pronar i kompanisë “Elkos Group”, nga të dhënat zyrtare të doganave kosovare, rezulton se deputeti supermilioner i LDK-së të jetë një nga importuesit më të mëdhenj të mallrave serbe në Kosovë. Kjo ka krijuar goxha debate në Kosovë.

Siç raportojnë mediat e shumta kosovare, kompania e Kelmendit është në top listën e kompanive që importojnë produktet serbe dhe që i shesin në Kosovë, duke mundur që gjatë këtyre viteve të sigurojnë fitime të majme. Natyrshëm që vendimi i qeverisë kosovare penalizon më shumë se gjithçka tjetër, pikërisht Kelmendin si njeriun i cili e ka të lidhur të ardhmen e biznesit të tij me produktet dhe mallrat serbe. E duket se tashmë që Kosova e ka vështirësuar tregtinë me Serbinë, Ramiz Kelmendi i ka kthyer sytë sërish nga Shqipëria, për ta shtrirë këtu aktivitetin e tij të të bërit biznes me mallrat serbe.

Kjo e shpjegon edhe vendimin e tij për t’u bërë protagonist ditët e fundit në mediat shqiptare me anë të një letre të hapur, ku ankohej se nuk po e linin të ndërtonte një qendër tregtare në një zonë ku, që në vitin 2011, është përcaktuar me vendim të qeverisë demokrate të ndërtohet Terminali Multimodal i Pasagjerëve, aq shumë i nevojshëm për Tiranën dhe gjithë makinat private e mjetet e transportit publik që vijnë nga jugu apo veriu.

Po ashtu, veç terminalit të autobusëve, aty do të ndërtohet edhe stacioni i trenit, i cili do të integrohet me terminalin multimodal për transportin publik, projekt i cili po finalizohet nga ana e Bashkisë së Tiranës./Tiranapost//ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11505,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,712,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3498,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Njihuni me Ramiz Kelmendin, biznesmeni kosovar pro serb, importuesi kryesor i mallrave nga Serbia
Njihuni me Ramiz Kelmendin, biznesmeni kosovar pro serb, importuesi kryesor i mallrave nga Serbia
https://3.bp.blogspot.com/-W8SSHR8Plyk/XGL5GUWf8GI/AAAAAAAAhF8/U0c08aDmhOEzG0_fcI5OVy1Gxsv-KqP-gCLcBGAs/s640/4aee3316-217d-4ac4-86ef-81b0fa3ba2db-540x360.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-W8SSHR8Plyk/XGL5GUWf8GI/AAAAAAAAhF8/U0c08aDmhOEzG0_fcI5OVy1Gxsv-KqP-gCLcBGAs/s72-c/4aee3316-217d-4ac4-86ef-81b0fa3ba2db-540x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/njihuni-me-ramiz-kelmendin-biznesmeni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/njihuni-me-ramiz-kelmendin-biznesmeni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy