Pas ankesës se shqiptarët po u vjedhin tokat grekëve, reagon Hahn: Mangësi e Shqipërisë

“Vjedhja e tokave të minoritarëve nga qeveria greke”, kështu deklaroi eurodeputeti Kostas Chrysogonos në Bruksesl, ku u diskutua çështja e pronave të minoritetit grek në Shqipëri.

Eurodeputeti e cilësoi si shkelje të rëndë dhe që këtë çështje po përgatiten për ta çuar në Gjykatën europiane të Strasburgut.

Në përgjigje të Chrysogonos, komisioneri Hahn tha se Komisioni Europian i jep rëndësi të madhe të drejtës së pronësisë dhe sundimit të ligjit.

“Komisioni Evropian i jep rëndësi të madhe të drejtës së pronësisë dhe të sundimit të ligjit për të zgjidhur konfliktet pronësore në të gjithë Shqipërinë.


Në raportin e tij vjetor për Shqipërinë, të publikuar më 17 prill të 2018, Komisioni ka deklaruar se vendi nuk ka bërë ende progres në përmirësimin e kuadrit ligjor për regjistrimin, shpronësimin dhe kompensimin e pronave.

Komisioni është i vetëdijshëm për shqetësimet e shprehura nga minoriteti grek në Shqipëri mbi zbatimin e të drejtave të pronësisë dhe jemi duke monitoruar nga afër zhvillimet në këtë çështje. Gjithashtu, duke pasur parasysh kompleksitetin dhe rëndësinë e çështjes së të drejtave të pronësisë, Komisioni është duke ofruar ndihmë financiare dhe teknike në vend, për të adresuar mangësitë në këtë fushë”, theksoi më tej komisioneri Hahn. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11499,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3495,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas ankesës se shqiptarët po u vjedhin tokat grekëve, reagon Hahn: Mangësi e Shqipërisë
Pas ankesës se shqiptarët po u vjedhin tokat grekëve, reagon Hahn: Mangësi e Shqipërisë
https://2.bp.blogspot.com/-dRpAaSrE19Y/XFnX78dSz4I/AAAAAAAAgjo/MKLMoc0tbbYht6eh_6FgHnA-6QlDhQQgACLcBGAs/s640/hahn_johannes.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-dRpAaSrE19Y/XFnX78dSz4I/AAAAAAAAgjo/MKLMoc0tbbYht6eh_6FgHnA-6QlDhQQgACLcBGAs/s72-c/hahn_johannes.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/pas-ankeses-se-shqiptaret-po-u-vjedhin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/pas-ankeses-se-shqiptaret-po-u-vjedhin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy