Përsërit Stoltenberg: FSK-ja nuk mund të hyjë në veri pa lejen e NATO-s

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përsëriti se Forca e Sigurisë së Kosovës nuk mund të hyjë në veriun e Kosovës pa pajtimin e NATO-s, duke vënë në dukje se ky është një detyrim ndërkombëtar i autoriteteve të Kosovës.

“Ne kemi një marrëveshje në Bruksel të vitit 2013 që e thotë qartë se FSK-ja nuk mund të shkojë në veri pa pëlqimin e komandantit të KFOR-it dhe ne presim që kjo marrëveshje të jetë ende e vlefshme”, theksoi sekretari i përgjithshëm i Aleancës.

Stoltenberg pret që të gjithë të respektojnë këtë marrëveshje.

Ai tha se të njëjtat qëndrime ia ka shprehur edhe kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Një ditë më parë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha para gazetarëve se “Kosova i ka ofruar NATO-s një protokoll të ri të operimit për gjithë vendin pa dallim, nuk ka veri dhe jug”.

Haradinaj shtoi se Kuvendi i Kosovës ia ka dhënë mandatin ushtrisë në gjithë vendin, pa dallim.

Sot fillon një takim dyditor i ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, ku ndër të tjera do të diskutohet edhe për marrëdhëniet e NATO-s me FSK-në pas vendimit të Kuvendit të Kosovës për transformimin e kësaj force në ushtri të Kosovës.

Stoltenberg tha, gjithashtu, se misioni i KFOR-it do të mbetet i pandryshuar, pasi që kjo forcë operon në bazë të Rezolutës 1244 të Këshilli të Sigurimit të OKB-së.

“Ajo që ne po shqyrtojmë janë aktivitetet jashtë misionit të KFOR-it. Kemi projekte me FSK-në dhe ne do të analizojmë shkallën e angazhimit bazuar në faktin se shumë aleatë mendojnë se vendimi për FSK-në është marrë në kohë të gabuar”, tha Stoltenberg.

Sipas agjendës së mbledhjes së ministrave të mbrojtjes, debati për Kosovën do të mbahet të enjten./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Përsërit Stoltenberg: FSK-ja nuk mund të hyjë në veri pa lejen e NATO-s
Përsërit Stoltenberg: FSK-ja nuk mund të hyjë në veri pa lejen e NATO-s
https://3.bp.blogspot.com/-fsTR2mo7Zhc/XGRcce80zHI/AAAAAAAAhPU/KGHAAnOX4Z40vvLwzbnhf_zkOFU_kZY8QCLcBGAs/s640/7969612-3x2-940x627_1550056167-8518660-640x350.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-fsTR2mo7Zhc/XGRcce80zHI/AAAAAAAAhPU/KGHAAnOX4Z40vvLwzbnhf_zkOFU_kZY8QCLcBGAs/s72-c/7969612-3x2-940x627_1550056167-8518660-640x350.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/perserit-stoltenberg-fsk-ja-nuk-mund-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/perserit-stoltenberg-fsk-ja-nuk-mund-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy