Raporti i antimafias: Si rekrutohen të rinjtë nga bandat shqiptare

Antimafia italiane në raportimin e fundit semestral ka cilësuar bandat shqiptare si organizatën e huaj më të pranishme në vend. E cituar nga cn24tv.it, në raport DIA, thekson se sjellja e dhunshme shfaqet jo vetëm për pazare kriminale por edhe për të zgjidhur sherre mes grupeve rivale.

Në raport vihet në dukje edhe një predispozitë e theksuar e përfshirjes së më të rinjve brenda organizatave kriminale. DIA i përshkruan si të rinj, të pamëshirshëm dhe arrogantë.

“Antimafia italiane (DIA) në raportimin e fundit semestral ka bërë edhe një përshkrim për bosët e drogës duke i quajtur si te ‘si të rinj’, ‘të pamëshirshëm’ dhe ‘arrogantë’. Në fashikujt e fundit janë regjistruar raste të mafiozëve të moshave nga 14-18 vjeç”, por si duket grupmosha 18-40 ka një dimension të konsiderueshëm” duke kaluar edhe grupmoshën 40-65 vjeç ne aktivitetet kriminale.

Por DIA nuk ka dyshim që kriminaliteti shqiptar është organizata e huaj më e pranishme në rang kombëtar në Itali”, thuhet më tej. Rekrutimi i vazhdueshëm i të rinjve është karakteristikë e kapacitetit të rinovimit të radhëve të veta, ndërsa sjellja gjithmonë e më e dhunshme, shfaqet jo vetëm për pazaret kriminale por edhe për të zgjidhur sherre mes grupeve rivale. Dhe disa nga aktivitetet kryesore bëhen në bashkëpunim me segmente italiane të krimit, si narkotrafiku, shfrytëzimi i prostitucionit dhe krimet kundër pasurisë”, shkruan cn24tv./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11495,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3493,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Raporti i antimafias: Si rekrutohen të rinjtë nga bandat shqiptare
Raporti i antimafias: Si rekrutohen të rinjtë nga bandat shqiptare
https://1.bp.blogspot.com/-krO7TAPEz3M/XGRxrZYH5kI/AAAAAAAAhQs/GuZ0diD3GGAlKyip9ANngcqnJgMaxoviwCLcBGAs/s640/auto_auto_Policia-italiane-naten-640x4261522762833-650x3581522765019-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-krO7TAPEz3M/XGRxrZYH5kI/AAAAAAAAhQs/GuZ0diD3GGAlKyip9ANngcqnJgMaxoviwCLcBGAs/s72-c/auto_auto_Policia-italiane-naten-640x4261522762833-650x3581522765019-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/raporti-i-antimafias-si-rekrutohen-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/raporti-i-antimafias-si-rekrutohen-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy