Reuters jep alarmin: Greqia zgjeron ujërat me 12 milje në detin Jon

Greqia ka shumë gjasë që të deklarojë së shpejti shtrirjen e ujërave territoriale me 12 milje, në detin Jon.

Lajmi, është publikuar nga agjencia Reuters.

Sipas saj janë bërë lëvizje në drejtim të shtrirjes së ujërave territorialë në detin Jon, me 12 milje nga 6 që janë sot.

Sipas Reuters, konsiderohet se një gjë e tillë do të mund të zbuste reagimet që u shënuan për shkak të Marrëveshjes së Prespës dhe të lejojë krijimin e zonave ekskluzive ekonomike përreth Greqisë, Shqipërisë dhe Italisë.

Por do të mundte gjithashtu të ndezë tensione me Turqinë.

Agjencia prestigjioze e ka përfshirë këtë çështje në analizën me titull “Si kryeministri grek shpreson të zgjidhë enigmën e zgjedhjes së tij”.

“Kryeministri Aleksis Tsipras po implementon gjashtë muajt e fundit strategjinë për rizgjedhjen e tij, duke e drejtuar Greqinë nga një shpëtim i turpshëm dhe zgjidhjen e një konflikti shumëvjeçar me Maqedoninë”.

Por sipas Reuters, kjo është e një strategji e cila nuk po jep fryte, përderisa, më pak se tetë muaj nga mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme, partia e tij SYRIZA është shumë mbrapa në sondazhe./ZgjohuShqiptar.info

Burimi origjinal:
https://www.reuters.com/article/us-greece-politics-tsipras-analysis/how-greeces-pm-hopes-to-solve-his-election-riddle-idUSKCN1Q00GD

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11497,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3494,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2330,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reuters jep alarmin: Greqia zgjeron ujërat me 12 milje në detin Jon
Reuters jep alarmin: Greqia zgjeron ujërat me 12 milje në detin Jon
https://4.bp.blogspot.com/-fwCVPB_31RU/XGMVQsvOmNI/AAAAAAAAhH0/XvAkXTSDk9IhnDgkpe9rN-w-KZAF_B5MwCLcBGAs/s640/Untitled-15-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-fwCVPB_31RU/XGMVQsvOmNI/AAAAAAAAhH0/XvAkXTSDk9IhnDgkpe9rN-w-KZAF_B5MwCLcBGAs/s72-c/Untitled-15-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/reuters-jep-alarmin-greqia-zgjeron.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/reuters-jep-alarmin-greqia-zgjeron.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy