Sami Frashëri për Faik Konicën: “Sa poshtërsi është për njerinë të bëhet vegël e armiqvet për katër pesë para që do të fitoj, duke pranuar që të shpartallohet ekzistenca e tashme dhe e ardhme e një kombi”

Përplasje të mëdha, luftë e madhe dhe tradhëtarë të mëdhenjë e të damkosur kishte në mesin e intelektualëve shqiptarë. Patriotët shqiptarë donin kombin, pra gjuhën shqipe, por kjo punë nuk ishte fare e lehtë, shkruan MekuliPress. Ja se si e përshkruan Sami Frashëri Faik Konicën. ”

A mund te punohet duke ecur udhevet te tjera, e te mos u sherbehet qellimeve te demshme t’armiqevet tane qe duan te shemtojne letersine tone kombetare, te lindur perpara se te vinte ne jete Faiku,” shkruante Frashëri në vitin 1899 në Stamboll, përcjellë MekuliPress

“…Deri me sot, vetem shoqeria e Bukureshtit i ka sherbyer kauzes me besnikeri. Pak a shume u shtypen kaq libra e po mbajme nje shkolle. Per hir te ketij sherbimi,gjuha jone po shkruhet e po pasurohet ne letersi .

E tani po na vijne programet e disa shoqerive qe po duan t’a zhgulin nga vendi drurin qe ka nise te jape peme kaq te bukura,dhe ne vend te tije te mbjellin nje dru tjeter. Mbasi keto programe jane shtypur ne Bruksel (“behet fjale per revisten Albania te botuar nga Konica”) provojne premtimin qe i ka dhene Faiku Portes se Larte per ti sherbyer kesaj,d.m.th. te prishe shkollat qe egzistojne,te pengoje qe te çelen te tjera dhe te mos shkruhet e kendohet shqipja. Eshte fare dukshem ky qellim i Faikut,prandaj ne si pranuam ato programe dhe i kethyem. Ai qe don ti sherbeje Shqiperise dhe shqipes,duhet te bashkohet me Shoqerine qe egsiston prej kohesh. Kush ndjek rruge tjeter, s’eshte i yni. Ne jemi te sigurte se ata s’jane per gje tjeter,veç per te prishin pune.
… Vetem me ane te gjuhes e te letersise, te rrenjosura qe prej njezetepese vjetesh mund te behet gje. A mund te punohet duke ecur udhevet te tjera, e te mos u sherbehet qellimeve te demshme t’armiqevet tane qe duan te shemtojne letersine tone kombetare, te lindur perpara se te vinte ne jete Faiku, duke perkrahur alfabetet here frengjisht, here kroatisht dhe here turqisht e arabisht. Sa poshtersi eshte per njerine te behet vegel e armiqvet per kater pese para qe do te fitoje, duke pranuar qe te shpartallohet ekzistenca e tashme dhe e ardhme e nje kombi. …”

Stamboll 1899.Naim dhe Sami Frasheri. A.Q.SH. Fondi Sami Frasheri.Dosja nr.5 Dokumenti nr.1 Perkthyer nga origjinali turqish. (Alfabeti i Gjuhes Shqipe dhe Kongresi i Manastirit. Tirane 1972). /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11495,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3493,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sami Frashëri për Faik Konicën: “Sa poshtërsi është për njerinë të bëhet vegël e armiqvet për katër pesë para që do të fitoj, duke pranuar që të shpartallohet ekzistenca e tashme dhe e ardhme e një kombi”
Sami Frashëri për Faik Konicën: “Sa poshtërsi është për njerinë të bëhet vegël e armiqvet për katër pesë para që do të fitoj, duke pranuar që të shpartallohet ekzistenca e tashme dhe e ardhme e një kombi”
https://2.bp.blogspot.com/-K5ZFkIBmgRs/XGM0g_xms7I/AAAAAAAAhKQ/L1wj3Nz7CG8Gq7s7w45cSFV8jOPlu1tkACLcBGAs/s640/Naim_Frasheri_2b297-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-K5ZFkIBmgRs/XGM0g_xms7I/AAAAAAAAhKQ/L1wj3Nz7CG8Gq7s7w45cSFV8jOPlu1tkACLcBGAs/s72-c/Naim_Frasheri_2b297-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/sami-frasheri-per-faik-konicen-sa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/sami-frasheri-per-faik-konicen-sa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy