Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë,Camëri, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Ulqin, nuk janë thjeshtë një popull. Ata janë nje Komb

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë,Camëri, Shqipërinë lindore në Maqedoni, Luginë të Preshvës, Ulqin, Tuz Plavë e Guci, nuk janë tjesht një popull. Ata janë një komb, por mjerisht i coptuar nga Londra 1913.

Por cfarë ndryshimi ka nocioni “popull” me nocionin “komb” mund të thotë dikush apo shumëkush?

Ka shumë.

1-Sot në Europë janë tre grupe të mëdha popujsh, popujt sllavë, latinë dhe gjermanikë. Por brënda tyre janë me dhjetra kombe. Brënda sllavëve është kombi rus, sërb, kroat, polak, sllovak etj etj. Brënda latinëve janë kombet francez, spanjoll, italian, rumun, portugez etj. Brënda gjermanikëve janë kombi gjerman, suedez, danez, austriak etj etj.

2-Të pranosh se shqiptarët janë thjesht një popull, do të thotë tu japësh të drejtë përkrahesve të “kombit kosovar” në Prishtinë, do të thotë tu japësh të drejtë shqiptarëve në Maqedoni të “shpikin” edhe ata një komb tjetër, do të thotë, të lësh “jetimë” shqiptarët në Mal të Zi, në Luginë të Preshevës, do të thotë të “varrosësh përfundimisht Camërinë”

3-Përfundimi është i thjeshtë: Shqiptarët janë një komb. Por janë një komb i coptuar në 5 pjesë. Detyra jonë është që këto pjesë ti bashkojmë në një të vetme. Qytetarit të thjeshtë i lejohet edhe tëngatërrojë nocionet “popull” dhe “komb”.

Por politikanit, të cdo rangu qoftë nuk i lejohet një gjë e tillë. Nocionet nuk janë formuluar për ti ngatërruar qoftë edhe pa dashje, por për ti respektuar me detyrim dhe rigorozitet qoftë edhe kur i përdor si sllogan mbledhje qeverie.Dr.Koco Danaj/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11504,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,712,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3498,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë,Camëri, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Ulqin, nuk janë thjeshtë një popull. Ata janë nje Komb
Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë,Camëri, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Ulqin, nuk janë thjeshtë një popull. Ata janë nje Komb
https://4.bp.blogspot.com/-H-g7T9r3WyA/XGM1SrTqKsI/AAAAAAAAhKY/kgIvRP6oem49MelXNLu0npJqzjEJNgX3gCLcBGAs/s640/Untitled.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-H-g7T9r3WyA/XGM1SrTqKsI/AAAAAAAAhKY/kgIvRP6oem49MelXNLu0npJqzjEJNgX3gCLcBGAs/s72-c/Untitled.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/shqiptaret-ne-shqiperi-kosovecameri.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/shqiptaret-ne-shqiperi-kosovecameri.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy