Shteti i dytë më i padobishëm në Europë, keq me shkencën, mirë me kulturën

Në një klasifikim të 153 shteteve të botës sipas kontributit të gjithsecilit në zhvillimin dhe të mirën e njerëzimit, Shqipëria renditet e 70-ta, nga vendi i 69-të i një viti më parë.
Pra, Shqipëria është vendi i parafundit në Europë, çka do të thotë se, është shteti europian më “i padobishëm” pas Ukrainës dhe se ka kontributin më të vogël në zhvillimin e njerëzimit.

Indeksi i “vendeve të mira” përpilohet mbi bazën e kritereve si: Shkenca dhe Teknologjia, kultura, paqja, rendi botëror, klima, barazia, shëndeti dhe mirëqenia.

Ndër to, padiskutim që ajo që i referohet shëndetit dhe prosperitet është një njollë e zezë, pasi në rendit në vendin e 142-të në botë, ndër 153 shtete, madje edhe më keq se vende mjaft të pazhvilluara të Afrikës, Amerikës Latine apo edhe Azisë Jug-lindore.

Kjo performancë e dobët vjen si rrjedhojë e nën-indikatorit që i referohet ndihmës humanitare dhe donacioneve. Një tjetër indikator që na rendit ndër vendet e fundit në botë është ai që i referohet shkencës dhe teknologjisë.

Në këtë drejtim, Shqipëria është e 119-ta në botë, në rënie të ndjeshme në krahasim me vitin paraardhës. Indikatorët që kanë një vlerësim pozitiv ndërkohë janë ata që i referohen prosperitetit dhe barazisë si dhe ai i kulturës.

Pra, në drejtim të kulturës, Shqipëria renditet e 54-ta në botë, Të paktën në këtë drejtim vlerësohet si një shtet që i jep diçka njerëzimit, madje edhe më shumë se Rusia, Turqia, Kina, etj.

Në nivel global, kurorën e shtetit më të mirë e merr Finlanda, që ndiqet nga Irlanda dhe Suedia, ndërkohë që në vend të fundit renditet Iraku me Libinë dhe Jemenin./scan/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11498,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3494,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2331,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shteti i dytë më i padobishëm në Europë, keq me shkencën, mirë me kulturën
Shteti i dytë më i padobishëm në Europë, keq me shkencën, mirë me kulturën
https://4.bp.blogspot.com/-Zzww2mM_J1g/XGRSu4xXwmI/AAAAAAAAhOU/Ra2C1b_f0VkYc3HL9wYrstvNE96qQt4_QCLcBGAs/s640/Tirana-11-765x383.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-Zzww2mM_J1g/XGRSu4xXwmI/AAAAAAAAhOU/Ra2C1b_f0VkYc3HL9wYrstvNE96qQt4_QCLcBGAs/s72-c/Tirana-11-765x383.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/shteti-i-dyte-me-i-padobishem-ne-europe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/shteti-i-dyte-me-i-padobishem-ne-europe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy