Spahiu: Sali Berisha e dinte që më 2003 se cilat toka do t’i merreshin Kosovës, kam dëshmitarë

Ish Presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në vitin 2003 kishte përmendur idenë se për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi duhet të lëvizin kufijtë.

Këtë e ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës, analisti politik Nexhmedin Spahiu.

“Më kujtohet një bisedë që kemi pasur në margjina të një konferencë në Stamboll”.

“Kam pasë bërë një debat me Sali Berishën. Aty kanë qenë edhe Veton Surroi, Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, si dhe ai i Maqedonisë”.

“Në debat e sipër se çfarë duhet të japë Kosova për të arritur njohjen – po flasim për vitin 2003, kur Kosova s’ka qenë shtet – ai [Sali Berisha] më pati thënë se nuk mund të arrijmë të marrin njohjen pa dhënë Zubin Potokun, Leposaviqin…”, ka thënë Spahiu, njofton Klan Kosova.

“Ai [Sali Berisha] ka thënë se diçka duhet dhënë”.

“Ka qenë bindje që nuk do të mund të shpëtojmë lehtë. Ky ka qenë kuptimi i bisedës. Qëndrimi im ka qenë që do të jepnim sikur të pyeteshim ne dhe sikur vet ta kishim çliruar Kosovën. Por, për këtë pyetet Amerika. Ajo i jep, jo ne”.

“Nëse Amerika nuk do që të jepet tokë, nuk do të jepet asnjë centimetër. Ajo e ka çliruar, ajo e bart sovranitetin e Kosovës”.

“Në konferencë ka qenë edhe Fatos Nano, por ai nuk ka qenë prezent kur është bërë kjo bisedë”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11500,Camëri,133,Editorial,2630,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,380,Kosovë,3496,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2332,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,680,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Spahiu: Sali Berisha e dinte që më 2003 se cilat toka do t’i merreshin Kosovës, kam dëshmitarë
Spahiu: Sali Berisha e dinte që më 2003 se cilat toka do t’i merreshin Kosovës, kam dëshmitarë
https://3.bp.blogspot.com/-AUS-f3lxWzI/XGHOssanbPI/AAAAAAAAhCA/tYYZSAvTGQY587yUWecRwFOEXJkl1HAJQCLcBGAs/s640/2B0D1F75-7194-48A5-8678-2E6B21F3A218.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-AUS-f3lxWzI/XGHOssanbPI/AAAAAAAAhCA/tYYZSAvTGQY587yUWecRwFOEXJkl1HAJQCLcBGAs/s72-c/2B0D1F75-7194-48A5-8678-2E6B21F3A218.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/spahiu-sali-berisha-e-dinte-qe-me-2003.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/spahiu-sali-berisha-e-dinte-qe-me-2003.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy