Talat Xhaferi, shqiptari që për një kohë do të jetë edhe president i Maqedonisë Veriore

Për shkak të “tajmingut”, kryetari aktual i parlamentit të Maqedonisë Veriore Talat Xhaferi do të jetë president i Maqedonisë Veriore.

Këtë e ka deklaruar Nikola Gruevski, ish kryeministër i Maqedonisë i cili për shkak të ndjekjes penale është arratisur në Hungari.

Gruevski ka deklaruar se për shkak të “tajmingut” të zgjedhjeve është caktuar në marrëveshje të LSDM dhe BDI që, siç thotë ai, në këtë vakuum, që Xhaferi me detyrë të ushtruesit të detyrës së shefit të shtetit do t’i nënshkruaj të gjitha ato ligje të cilat presidenti në ikje Gjorgje Ivanov ka refuzuar t’ nënshkruaj.

Ai ka përkujtuar se mandati i Ivanovit përfundon më 12 maj, dhe se rrethi i dytë për zgjedhjet presidenciale është caktuar më 5 maj.

“Ka pak shanse që në periudhën prej shtatë ditëve Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve t’i miratojë rezultatet përfundimtare. Nuk është përjashtuar mundësia se kjo është marrëveshje në mes të Lidhjes Socialdemokrate dhe BDI se në këtë periudhë vakuumi të nënshkruhen të gjitha ligjet të cilat presidenti nuk ka dashur t’i nënshkruaj”, ka theksuar Gruevski në një intervistë për portalin maqedonas Infomaks./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11495,Camëri,133,Editorial,2629,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,379,Kosovë,3493,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2329,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Talat Xhaferi, shqiptari që për një kohë do të jetë edhe president i Maqedonisë Veriore
Talat Xhaferi, shqiptari që për një kohë do të jetë edhe president i Maqedonisë Veriore
https://3.bp.blogspot.com/-It3DWoaC9GQ/XGRj6OMOdmI/AAAAAAAAhP8/RV8tiEBPXY4MdU4hVxqR8LemFZp1YR5UwCLcBGAs/s640/xhaferi_1544447153-9375394-1200x630-640x336.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-It3DWoaC9GQ/XGRj6OMOdmI/AAAAAAAAhP8/RV8tiEBPXY4MdU4hVxqR8LemFZp1YR5UwCLcBGAs/s72-c/xhaferi_1544447153-9375394-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/talat-xhaferi-shqiptari-qe-per-nje-kohe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/talat-xhaferi-shqiptari-qe-per-nje-kohe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy